Zgłoś uwagę
Dąbrowska Maria, Noce i dnie
Dąbrowska Maria, Noce i dnie
Bogumił poszedł w pole, pani Barbara usiadła na chwilę przed sienią, żeby odpocząć. I natychmiast zdrzemnęła się i zaczęła śnić, że po bruku jedzie prędko karawan, ale miejski, z baldachimem, taki, na jakim chowano Teresę. Z tyłu biegną ludzie i usiłują wsunąć pod baldachim otwartą trumnę, w której leży ktoś w meloniku na głowie. Melonik podskakuje od ruchu jazdy i zesuwa się coraz bardziej na nos nieboszczyka, podobnego na przemian to do tej, to do innej osoby. Pani Barbara nie może na to patrzeć — boi się, że brzeg melonika zedrze temu komuś skórę z nosa. Biegnie, chce ręką melonik odsunąć, poprawić, ale nie może trafić. Na koniec potyka się o kamień i otwiera oczy.
Zbudziła się bez przerażenia, jakie podobne sny zazwyczaj wzbudzają. Natomiast wydało jej się, że ptaki przestały śpiewać i że wkoło panuje drętwa cisza. Tego się dopiero szalenie zlękła. Lecz ptaki nie przestały śpiewać, tylko ona odeszła tak dziwnie daleko, że z trudem odzyskiwała zmysły. Wnet usłyszała, że szczebiocą jak zawsze, i już to tylko jedno wydało jej się takim nadmiarem życia.
Patrzyła na chmurzące się niebo. Po tle świecącym od skrytego w mgłach słońca mknęły popielate rozwiane obłoki. Mknęły coraz to inne, lecz obraz nieba pozostawał niezmienny.
— Cóż stąd, że umieramy? Życia jest wciąż tak dużo — majaczyła pani Barbara. — Wszystko mija, a nic się, nic się nie zmienia. Po złotym tle wciąż płyną szare obłoki... O, jak mnie ta myśl uspokaja — westchnęła.
I powstało w niej coś na kształt błagania, by można było żyć zawsze tą myślą, tym spokojem.
(Wybór: Jan Tomkowski)
Komentarz: Hasło główne: Hasła poprzednie: Fryderyk Hölderlin: Czym ludzkie jest życie?... Lucjusz Anneusz Seneka: [Niewola nie jest niczym uciążliwym...] Hasła następne: Tomasz Mann: Czarodziejska góra Święty Franciszek z Asyżu: Pieśń słoneczna, albo pochwała stworzeń Marianna Bocian: *** [na zakończenie czasów nie będzie końca życia] Miguel de Unamuno: O poczuciu tragiczności życia Pedro Calderon de la Barca: Życie jest snem Rainer Maria Rilke: Ósma elegia Borys Pasternak: Doktor Żiwago Johann Wolfgang Goethe: Faust. Część pierwsza Louis-Ferdinand Céline: Podróż do kresu nocy
zgłoś uwagę
Powiązane hasła
Fragmenty
- Hölderlin Fryderyk, Czym ludzkie jest życie?...
- Seneka, Niewola nie jest niczym uciążliwym...
- Weil Simone, Z „Zeszytów”
- Mann Thomas, Czarodziejska Góra
- Franciszek z Asyżu, Pieśń słoneczna, albo pochwała stworzeń
- Bocian Marianna, *** [na zakończenie czasów nie będzie końca życia]
- Unamuno Miguel de, O poczuciu tragiczności życia
- Calderón de la Barca Pedro, Życie jest snem
- Borges Jorge Luis, Rubajaty
- Rilke Rainer Maria, Ósma elegia
- Herbert Zbigniew, Brewiarz
- Celan Paul, Psalm
- Pasternak Borys, Doktor Żiwago
- Goethe Johann Wolfgang von, Faust. Część pierwsza
- Céline Louis-Ferdinand, Podróż do kresu nocy
- Coover Robert, Impreza u Geralda
- Kelus Jan Krzysztof, Ars longa, vita brevis
Dzieła
-
Wybór: Jan Tomkowski
Artykuł:
Życie — koncepcje literackie i filozoficzne
Cytaty:
-
Wybór: Jan Tomkowski
Artykuł:
Życie — koncepcje literackie i filozoficzne
Komentarze: