• Na czasie
    sportowa gra zespołowa, przepisami zbliżona do rugby; rozgrywany między 2 drużynami złożonymi z 11 graczy (4 napastników, 7 obrońców), na boisku (pokrytym trawą naturalną lub sztuczną) o wymiarach 109,68 × 48,74 m; długość pola gry (podzielonego poprzecznie na 20 równych pasów) wynosi 91,4 m, po obu stronach jest ono ograniczone strefami końcowymi, gdzie znajdują się bramki; celem gry jest zdobycie punktów przez położenie owalnej piłki w strefie końcowej lub przerzucenie jej albo kopnięcie nad poprzeczką, pomiędzy słupkami bramki w kształcie litery H (wys. słupków 6,10 m, szer. bramki 7,11 m, poprzeczka na wys. 3,05 m); piłkę można przenosić w rękach, rzucać lub kopać; czas gry wynosi 48 min (w futbolu amerykańskim zawodowym — 60 min), mecz jest podzielony na 4 kwarty; futbol amerykański jest grą brutalną, w której zawodnicy atakują, stosując niemal wszystkie sposoby chwytania przeciwnika; noszą specjalne ochronne ubrania oraz kaski z osłoną twarzy. Futbol amerykański powstał w Ameryce Północnej w XIX w.; wywodzi się z europejskiej piłki nożnej i rugby; był uprawiany głównie na uniwersytecie i w college’ach; pierwszy mecz odbył się 1869 w New Brunswick między drużynami Rutgers College i Princeton University; 1894–1905, ze względu na brak jednolitych przepisów oraz szczególną brutalność gry, znacznie zmniejszyła się jego popularność; ponowny rozkwit futbolu amerykańskiego po utworzeniu 1910 narodowej organizacji sportowej (NCAA), która spowodowała zmianę przepisów, zmniejszając brutalność gry i wypadkowość. Zawodowy futbol amerykański istnieje w USA od 1890; 1920 powstało stowarzyszenie futbolu zawodowego (APFA), przekształcone 1922 w National Football Leage (NFL), a od 1983 działa też United State Football Leage (USFL). Oprócz futbolu amerykańskiego istnieje futbol kanadyjski oparty na tych samych zasadach, lecz różniący się nieco przepisami oraz futbol australijski — znacznie różniący się zasadami gry, m.in. boisko owalne, bramki składające się z 4 słupków bez poprzeczki, drużyny po 18 zawodników, grających bez kasków i ochraniaczy.
  • Obserwowanie życia
    Poszukiwanie definicji życia zaprząta umysły najwybitniejszych filozofów od początku dziejów ludzkości. Jeszcze większa ich rzesza zastanawiała się i zastanawia nad tym, czy i jaki właściwie życie to ma sens. Z tymi pytaniami boryka się również każdy z nas. Teraz jednak proponuję, byśmy przez chwilę nie odbierali chleba filozofom i, zamiast odpowiedzi na pytania o nie, spróbowali poszukać samego ŻYCIA.
     
    A jest ono wszędzie i wszędzie możemy znaleźć jego przejawy. Bujne życie kipi nie tylko na rafie koralowej, czy w lesie deszczowym Amazonii, nie tylko w Puszczy Białowieskiej, czy którymś z żyznych Jezior Mazurskich. Życie obserwować możemy również na miejskim śmietniku, w przydrożnej kałuży, a także, czy tego chcemy czy nie, w naszej kuchni, a nawet w kurzu pod naszym komputerem. My sami, prócz tego, że dosłownie „tętnimy życiem”, jesteśmy również domem dla milionów mniej lub bardziej pożądanych lokatorów, z których, nota bene, każdy również stanowi siedlisko innych organizmów. Aby życie wokół nas zauważyć, wystarczy tylko otworzyć oczy. Oczywiście, czasem wymaga to nieco cierpliwości i odrobiny wysiłku, ale naprawdę warto się przekonać, jak wielka jest różnorodność przyrody wokół nas.
    Mikołaj Golachowski
  • To ciekawe
    Pierwsze próby przewozu pasażerów w powietrzu miały miejsce w czasie wojny prusko-francuskiej. Do oblężonego Paryża balonem przyleciał Leon Gambetta. W latach 1910–14 niemiecka kompania Delag przewiozła Zeppelinami 17 tys. osób. W 1937 zaniechano, po serii katastrof, korzystania z sterowców w komunikacji pasażerskiej. Aeroplany od 1910 przewoziły także pocztę i towary. Pierwsza poczta lotnicza powstała w 1911 w brytyjskich Indiach. Podczas I wojny światowej założono w Europie pierwsze towarzystwa lotnicze. Jednym z najdłużej istniejących jest założone w 1932 Air France.
Hasło dnia: typ

Rekordziści

Największa współcześnie żyjąca jaszczurka
waran z Komodo — może osiągnąć wagę nawet 250 kg i długość ok. 3 metrów.

Cytat dnia

„(...) posługuję się ideą [piękna], jaka się w moim umyśle pojawia. Nie wiem, czy ma ona doskonałość sztuki; staram się jednak by ją posiąść”
(z listu do B. Castiglione)

Imieniny

Lip 27

Alfonsa, Aurelego, Celestyna, Natalii, Rudolfa, Tomisławy

Dzień w historii

Lip 27

zdarzyło się
1953
podpisanie zawieszenia broni między Koreą Północną a Południową (wojna koreańska); ustalenie linii demarkacyjnej między oboma państwami.
1848
uchwała parlamentu wiedeńskiego znosząca poddaństwo i uwłaszczająca chłopów za odszkodowaniem właścicieli ziemskich.
urodzili się
1864
Rzewuski Stanisław, dramatopisarz, prozaik, krytyk.
1904
Lange Oskar Ryszard, ekonomista.
odeszli
1657
Chmielnicki Bohdan Zenobi, hetman kozacki, przywódca powstania 1648–54.
1946
Stein Gertrude, amer. powieściopisarka, eseistka i teoretyk literatury.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia