zimowe

Encyklopedia PWN

wiewiórkowate, Sciuridae,
rodzina ssaków z rzędu gryzoni;
Wilujsk, Wilụjsk,
m. w azjat. części Rosji, w Jakucji, 590 km na północny zachód od Jakucka, na Niz. Środkowojakuckiej, na pr. brzegu Wiluju; ośrodek adm. rejonu.
winorośl, Vitis,
rodzaj roślin okrytozalążkowych, drzewiastych z rodziny winoroślowatych, obejmujący 50–60 gat. pnączy występujących w Azji (gł. w Chinach) i Ameryce Północnej (1 gat. — w. właściwa, także w południowej Europie), najczęściej w łęgowych lasach liściastych na żyznych siedliskach nadrzecznych;
miasto w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w Beskidzie Śląskim, nad Wisłą i jej potokami źródłowymi Czarną Wisełką i Białą Wisełką oraz potokiem Malinka, przy granicy z Czechami.
strategiczna operacja zaczepna w ramach zimowej ofensywy Armii Czerwonej, realizowana 12 I–7 II 1945 siłami 1. Frontu Białoruskiego (dca marsz. G. Żukow; w składzie Frontu 1. armia WP, w drugim rzucie 2. armia WP i I Korpus Pancerny) oraz 1. Frontu Ukr. (dca marsz. I. Koniew) przeciwko niem. Grupie Armii „A” (dca gen. J. Harpe, od 17 I gen. F. Schörner); od 26 I –– przeciw Grupie Armii „Środek”; w wyniku o.w.-o. zostały wyzwolone spod okupacji niem. ziemie pol. między Wisłą a Odrą (m.in. Warszawa 17 I) oraz opanowane przyczółki na Odrze, stanowiące obszary wyjściowe do operacji berlińskiej.
wojna sowiecko-fińska 1939–40, tzw. wojna zimowa,
wojna wywołana przez agresję ZSRR na Finlandię 30 XI 1939.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia