podziemne

Encyklopedia PWN

Yu Huang, Nefrytowy Cesarz,
najpotężniejsze bóstwo w chiń. panteonie lud. i taoistycznym;
Zagreus
[gr., ‘rozszerzony’],
mit. gr. przydomek Dionizosa jako boga związanego ze światem podziemnym i nocnymi obrzędami;
substancje chemiczne i radioaktywne oraz bakterie chorobotwórcze i in. mikroorganizmy, występujące w glebach w ilościach przekraczających ich naturalną zawartość, niezbędną do zapewnienia obiegu materii i energii w ekosystemach, a także zanieczyszczenia mechaniczne, czyli substancje stałe inne niż tworzywo glebowe (części szkieletowe), o wymiarach ponad 1 mm, którymi mogą być m.in. odpady budowlane, nieorganiczne odpady komunalne, tj. tworzywa sztuczne, szkło, opakowania itp.
substancje chemiczne, bakterie i in. mikroorganizmy, obecne w wodach naturalnych w zwiększonej ilości.
stan środowiska wynikający z wprowadzenia do powietrza, wody lub gruntu albo nagromadzenia na powierzchni ziemi substancji stałych, ciekłych lub gazowych albo energii w takich ilościach lub w takim składzie, że może to ujemnie wpływać na zdrowie człowieka, przyrodę ożywioną, klimat, glebę, wodę lub powodować inne niekorzystne zmiany, np. korozję materiałów.
zasilanie, alimentacja,
hydrol. dopływ do rzek i jezior wód pochodzących z opadów atmosferycznych, topnienia śniegów i lodowców (z. bezpośrednie) oraz ze źródeł i wód podziemnych (z. pośrednie);
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia