mechanice

Encyklopedia PWN

dział mechaniki zajmujący się statyką i dynamiką ruchu statków powietrznych, zarówno w powietrzu, jak i na ziemi.
dział mechaniki zajmujący się badaniem stanu równowagi i ruchu płynów (cieczy i gazów) oraz oddziaływania tych ośrodków na poruszające się w nich lub opływane przez nie ciała stałe.
dział techniki zajmujący się problematyką konstrukcji, wykonawstwa i eksploatacji drobnych mechanizmów (o małych wymiarach, np. zabawek elektromech., drobnego zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego) i przyrządów precyzyjnych (o małych wymiarach i precyzyjnym działaniu, np. przyrządów pomiarowych, sprzętu fot. i opt., urządzeń zegarowych) oraz nauka poświęcona tym zagadnieniom;
dział fizyki statystycznej zajmujący się opisem równowagowych i nierównowagowych właściwości układów makroskopowych (wynikających z ich właściwości mikroskopowych opisywanych prawami mechaniki klasycznej lub kwantowej) za pomocą statystyki matematycznej.
dział nauk stosowanych obejmujący zastosowanie mechaniki teoret., badań doświadczalnych i modelowych do rozwiązywania zagadnień technicznych.
Międzynarodowa Unia Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, ang. International Union of Theoretical and Applied Mechanics (IUTAM),
organizacja nauk., zał. 1949 w Paryżu, siedziba w Wiedniu;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia