krótkofalową

Encyklopedia PWN

Marconi
[markọni]
Guglielmo Wymowa, ur. 25 IV 1874, Bolonia, zm. 20 VII 1937, Rzym,
włoski fizyk, pionier radiotelegrafii, wynalazca radia.
fot. termin szeroko stosowany w technikach fot. na określenie zabiegów zasłaniania (np. części obrazu fot. w celu lokalnej zmiany naświetlenia w procesie kopiowania), pasowanego składania obrazu negatywowego i jego pozytywowej kopii (np. w celu zmiany kontrastowości końcowego obrazu, zmiany kształtu krzywej reprodukcji luminancji, uzyskania efektu reliefu, otrzymania zdjęć trikowych; efekty specjalne);
określenie kierunków przemian społecznych, politycznych i kulturowych zachodzących w związku z przechodzeniem, zaobserwowanym przez wielu uczonych, od epoki przemysłowej do postindustrialnej, zwanej także epoką informacyjną.
mikroskop optyczny do badania fluorescencyjnych obrazów preparatów oświetlonych promieniowaniem krótkofalowym: widzialnym lub nadfioletowym.
przyrząd optyczny pozwalający na otrzymywanie powiększonych (do ok. 2000 razy) obrazów małych przedmiotów lub ich szczegółów, niedostrzegalnych dla oka (mniejszych od ok. 0,08 mm);
urządzenie, w którym są wytwarzane drgania elektr., emitowane przez antenę (po zmodulowaniu sygnałem przenoszącym informację) w otaczającą ją przestrzeń, w postaci fal radiowych.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia