funkcjonariusz

Encyklopedia PWN

szczególna sytuacja prawna określonej grupy urzędników państw. (występujących w imieniu państwa za granicą), polegająca gł. na wyłączeniu ich spod jurysdykcji sądów i władz państwa przyjmującego oraz korzystaniu przez nich z prawnych przywilejów, zwłaszcza celnych i podatkowych, w celu zapewnienia im bezpiecznego i swobodnego wykonywania funkcji urzędowych w interesie państwa wysyłającego.
strajk
[ang.],
zbiorowe, dobrowolne, okresowe zaprzestanie podstawowych czynności w procesie pracy lub nauki przez grupę albo zbiorowość społeczną w celu wymuszenia realizacji jej żądań przez ośrodek nadrzędny lub grupę kierującą jej działalnością (właściciela przedsiębiorstwa, organy władz państwowych), najczęściej przerwanie pracy przez pracowników najemnych w celu poprawy warunków pracy i wynagrodzenia za nią; podejmowane głównie przez robotników przemysłowych, zwalczane przez właścicieli przedsiębiorstw (lokaut, zatrudnianie innych pracowników, tzw. łamistrajków, interwencje sił porządkowych, w tym wojska).
Abakumow Wiktor S., właśc. Aba Kum, ur. 1908, Moskwa, zm. 19 XII 1954, tamże,
generał sowieckiego aparatu bezpieczeństwa, Ormianin;
Aleksandrów, Aleksandrov,
miejscowość w Rosji, ok. 9 km od Murmańska;
Alvensleben Ludolf von, ur. 17 III 1901, Haale an der Saale, zm. 17 III 1970, Argentyna,
junkier, funkcjonariusz hitlerowski, SS-Gruppenführer;
postawa nieangażowania się w działalność polityczną, wymagana niekiedy od urzędników państwowych, funkcjonariuszy wojska i policji oraz sędziów.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia