ekonomiczna

Encyklopedia PWN

państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim i w północnej części Półwyspu Malajskiego, nad Morzem Andamańskim (Ocean Indyjski) i Zatoką Tajlandzką (Ocean Spokojny)
państwo w Azji Wschodniej, na wyspie Tajwan i 21 przybrzeżnych wyspach oraz na archipelagu Peskadory, położonym w Cieśninie Tajwańskiej, oddzielającej Tajwan od Chin; formalnie prowincja Chin, faktycznie niezależny od rządu ChRL
politol. ogólna nazwa teorii, propagowanych głównie na Zachodzie, zakładających stopniowe upodabnianie się społeczeństw kapitalistycznego i komunistycznego, którego wynikiem miał być trzeci, pośredni typ ustroju społeczno-ekonomicznego i politycznego; za przejawy procesu konwergencji uznawano podobieństwa między tymi społeczeństwami w zakresie: upowszechniania planowania gospodarczego oraz naukowych metod i technik produkcji i zarządzania, poziomów rozwoju gospodarczego, stylów życia, postępującej dezideologizacji.
Trzeciakowski Witold, ur. 6 II 1926, Warszawa, zm. 21 I 2004, tamże,
ekonomista;
urbanizacja
[łac. urbanus ‘miejski’],
proces społ. i kulturowy wyrażający się w rozwoju miast, wzroście ich liczby, powiększaniu obszarów miejskich i udziału ludności miejskiej w całości zaludnienia (bądź udziału ludności żyjącej wg miejskich wzorów).
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia