dzienna

Encyklopedia PWN

Z uwagi na wielorakie zróżnicowanie ludności imperium azteckiego, o jej wspólnej religii można mówić jedynie w dużym uproszczeniu. Jednak wpływ dziedzictwa mezoamer., jak również pokrewieństwo kulturowe między grupami etnicznymi należącymi do rodziny ludów Nahua, unifikowały rozmaitość mitów, wierzeń, rytuałów, instytucji rel. i form kultu. Wynikające stąd podobieństwa pozwalają traktować umownie religię aztecką jako pewną całość, będącą hist. mutacją wcześniejszych wierzeń i kultów.
subiektywne wrażenie zmysłowe, powstające w wyniku działania bodźców wzrokowych na receptory zmysłu widzenia znajdujące się w siatkówce oka, tj. czopki i pręciki.
Bergholc Olga F., ur. 16 V 1910, Petersburg, zm. 13 XI 1975, Leningrad (ob. Petersburg),
poetka rosyjska;
blenda
[niem. Blende < blenden ‘oślepiać’, ‘olśniewać’, ‘zasłaniać (oczy, lampę)’],
fot., film pomocniczy element parku oświetleniowego na planie film. lub w atelier fot., mający postać ekranu, przeważnie metalicznego, o powierzchni kilku metrów kwadratowych, który odbija w pożądanym kierunku światło dzienne bądź sztuczne, rozpraszając je zarazem;
bryza
[fr. brise],
lokalny wiatr związany z cyrkulacją powietrza powstającą nad podłożem o zróżnicowanych właściwościach termicznych (np. w strefie granicznej lądu i zbiornika wodnego), zwykle zmieniający kierunek dwukrotnie w ciągu doby.
campo
[kạmpo; wł.],
metrol. dawna miara polna, odpowiednik dnia orki dziennej;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia