deszcz

Encyklopedia PWN

zmartwychwstanka, róża jerychońska,
zbiorowa nazwa 3 gat. pustynnych, o szczególnych przystosowaniach do przetrwania okresu suszy 2 drobnych, jednorocznych roślin zielnych i 1 byliny z gromady widłakowych;
Z uwagi na wielorakie zróżnicowanie ludności imperium azteckiego, o jej wspólnej religii można mówić jedynie w dużym uproszczeniu. Jednak wpływ dziedzictwa mezoamer., jak również pokrewieństwo kulturowe między grupami etnicznymi należącymi do rodziny ludów Nahua, unifikowały rozmaitość mitów, wierzeń, rytuałów, instytucji rel. i form kultu. Wynikające stąd podobieństwa pozwalają traktować umownie religię aztecką jako pewną całość, będącą hist. mutacją wcześniejszych wierzeń i kultów.
cygańska muzyka, muzyka Romów,
muzyka Cyganów, ludu, który z Płw. Indyjskiego przez Bliski Wschód dotarł na Bałkany, a następnie do zachodniej Europy. M.c. zachowała elementy dawnych tradycji, przejawiające się np. w silnie chromatyzowanych skalach i w niektórych zabiegach magicznych (wywoływanie deszczu, uzdrawianie chorych, wróżby).
muzyka Indian obu Ameryk.
opady atmosferyczne, głównie w postaci deszczu, o kwaśnym odczynie (pH poniżej 5,1, głównie ok. 4,1–4,6), powstające w wyniku pochłaniania przez kropelki wody gazowych zanieczyszczeń powietrza tworzących z nią kwasy (tzw. bezwodników kwasowych), głównie ditlenku siarki SO2 (szacuje się, że w Europie jest on w 60% sprawcą kwaśnych opadów), tlenków azotu NOx, ditlenku węgla CO2 (jego naturalna obecność w powietrzu powoduje zakwaszenie wody deszczowej do pH ok. 5,6), chlorowodoru HCl i siarkowodoru H2S.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia