demagogia

Encyklopedia PWN

Noll Dieter, ur. 31 XII 1927, Riesa, zm. 6 II 2008, Königs Wusterhausen,
pisarz niemiecki;
radykalne ugrupowanie polit., utworzone 14 V 1934 w wyniku kryzysu w obozie Narodowej Demokracji, który doprowadził do rozłamu w Sekcji Młodych Stronnictwa Narodowego, za sprawą działaczy dawnego Obozu Wielkiej Polski, z J. Mosdorfem na czele (także T. Gluziński, H. Rossman); kierowany przez tajną Organizację Polską.
populizm
[fr. < łac. populus ‘lud’],
politol. tendencja społeczno-polityczna (nasilenie określonych przekonań i zachowań), charakteryzująca się wiarą w mądrość i uczciwość prostego człowieka, niechęcią do wykształconych elit, specjalistów, ekspertów, przywiązaniem do prostych wyjaśnień i rozwiązań oraz roszczeniowym stosunkiem do państwa i wyższych warstw społecznych.
popularne w myśleniu potocznym, lecz występujące również w wywodach pseudonaukowych podejmowanych na użytek ideologiczno-propagandowy, schematy interpretacji wydarzeń i procesów historycznych w kategoriach incydentalnych lub ciągłych i nawarstwionych działań konspiracyjnych (stąd pochodzi nazwa konspiracjonizmu, jako tendencji w myśleniu politycznym).
Warren
[uọrən]
Robert Penn Wymowa, ur. 2 IV 1905, Guthrie (stan Kentucky), zm. 15 IX 1989, Stratton (stan Vermont),
amer. pisarz i krytyk literacki;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia