UPA

Encyklopedia PWN

społeczności trwale zamieszkujące pewne terytorium (zwłaszcza państwa), różniące się od większości jego mieszkańców lub od społeczności panującej politycznie cechą lub cechami, które powodują uznawanie ich w świadomości społecznej za odmienne, a w stosunkach społecznych wywołują nieraz dyskryminację; cechami takimi bywają zwłaszcza: religia, język, świadomość narodowa, kultura itd. Współcześnie pojęcie „mniejszość” jest rozumiane coraz szerzej, np. mniejszości seksualne, kobiety jako mniejszość upośledzona.
konspiracyjna organizacja wojskowa, utworzona w Polsce 20 IX 1942;
miasto w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w południowo-wschodniej części Równiny Biłgorajskiej, nad Tanwią, między parkami krajobrazowymi Południoworoztoczańskim i Puszczy Solskiej.
miasto w woj. podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, nad rz. Przerwa (prawy dopływ Lubaczówki), w pobliżu rozległych lasów.
Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, ukr. Orhanizacija ukrajinśkych nacionalistiw (OUN),
ukraińska organizacja polityczna, powstała I–II 1929 z połączenia Ukraińskiej Organizacji Wojskowej i kilku mniejszych grupek nacjonalistycznych.
w. na Ukrainie, w obwodzie wołyńskim, w pobliżu Lubomli.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia