• 70 lat Wydawnictwa Naukowego PWN!
  To ważne wydarzenie dla całej organizacji, która od lat kojarzy się z jakością i wiarygodnością.
  28 kwietnia 1951 roku powstało Wydawnictwo Naukowe PWN (wówczas jako Państwowe Wydawnictwo Naukowe). Początki działalności wiązały się z wydawaniem słowników, encyklopedii oraz podręczników i skryptów akademickich. Dziś PWN to nie tylko wydawnictwo, lecz także cała Grupa skupiająca wiele spółek dostarczających nowoczesne rozwiązania edukacyjne i biznesowe.
  Szybkie tempo zmian technologicznych idzie w parze z przemianą sposobów pozyskiwania przez nas informacji, ale także z radykalną przemianą w procesach przygotowania i publikowania treści. Jubileuszowo – zacznijmy od prapoczątków :)
  Zapraszamy do lektury anegdot związanych z tworzeniem i publikowaniem pierwszych encyklopedii i słowników PWN!
  Dodano: 25.06.2021
   
 • Dziś obchodzimy
  Europejski Dzień Seniora jest jednym z kilku dni (inne to m.in. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzony 1 X czy Ogólnopolski Dzień Seniora — 14 X) ustanowionych, by uhonorować osoby starsze. Czy wiesz co jeszcze może oznaczać słowo senior?
 • Warto wiedzieć
  Baczyński Krzysztof Kamil, pseud. Jan Bugaj, Piotr Smugosz, Krzysztof, ur. 22 I 1921, Warszawa, zm. 4 VIII 1944, tamże,
  poeta.
  Należał do pierwszego pokolenia Polaków, które urodziło się już w wolnym kraju. Był synem znanego przedwojennego krytyka literackiego i legionisty Stanisława Baczyńskiego. Tuż przed wybuchem II wojny światowej, w 1939 ukończył gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Już w okresie nauki był blisko związany z ruchem socjalistycznym – należał do półlegalnej Organizacji Młodzieży Socjalistycznej „Spartakus”, gdzie występował pod pseudonimem Emil., od 1938 był także współredaktorem jej pisma „Strzała”. Po wybuchu wojny pozostał w Warszawie. W czasie okupacji niemieckiej studiował polonistykę na podziemnym Uniwersytecie Warszawskim. Tam pozostawał w bliskich kontaktach z grupami wydającymi pisma „Płomienie” i „Droga”. Był członkiem Szarych Szeregów, a w 1943 wstąpił dodatkowo do Grup Szturmowych. Jego ówczesnym przydziałem służbowym była kompania „Rudy” harcerskiego batalionu AK „Zośka”. W 1944, jeszcze przed wybuchem powstania warszawskiego uczestniczył w akcji wykolejenia pociągu niemieckiego na trasie Tłuszcz–Urle. W tamtym czasie ukończył również konspiracyjny kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola”. Na krótko przed wybuchem powstania został zwolniony z batalionu „Zośka” i przeszedł do harcerskiego batalionu AK „Parasol” na stanowisko zastępcy dowódcy plutonu. Walczył w powstaniu, w którym poległ w pałacu Blanka przy placu Teatralnym. Po II wojnie światowej ciało poety zostało ekshumowane, a następnie pochowane na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
  Poezja młodozmarłego poety obejmująca jedynie sześć tomików wierszy (Zamknięty echem 1940, Dwie miłości 1940, Modlitwa. Matce 1942, Wiersze wybrane 1942, Arkusz poetycki nr 1 1944, Śpiew z pożogi 1944?), jest silnie nasycona pierwiastkami katastrofizmu, tak generacyjnego, jak i historiozoficznego, była również związana z tradycją romantyczną (J. Słowacki, C. Norwid) i z dziedzictwem Drugiej Awangardy (Cz. Miłosz). Liryka ta odzwierciedliła moralny dramat pokolenia wojennego, rozdartego pomiędzy koniecznością wypełniania patriotycznej powinności a głębokim przeżyciem etycznego aspektu wobec zadawania śmierci w najsłuszniejszej nawet sprawie. Związane z tym poczucie winy, charakterystyczne dla tragicznego bohatera lirycznego poezji Baczyńskiego, wyraziło się w serii na pół sennych, metaforycznych obrazów, odwołujących się do wyobraźni mitycznej oraz do symboliki biblijnej. Ów kompleks winy jest widoczny także w części erotyków i w takich poematach, jak Wybór, opublikowany w 1944.
  Utwory Baczyńskiego i jego biografia stały się po wojnie wzorcem zaangażowanej liryki patriotycznej oraz tworzywem jednej z najważniejszych legend literackich w literaturze polskiej XX w. (hołdowano jego postaci m.in. w wierszach J. Iwaszkiewicza, J. Przybosia, Miłosza, J. Zagórskiego, W. Szymborskiej, S. Grochowiaka). Ze względu na okoliczności polityczne (nastanie PRL-u) poezja ta musiała jednak czekać na pełne odkrycie do początku lat 60. XX w. Poza liryką twórca pozostawił po sobie również nieliczne opowiadania i utwór dramatyczny.
 • To ciekawe
  Powrót do przeszłości cz. VI
  W poprzednich częściach redakcyjnych wspominek towarzyszyli Państwo długiemu, mozolnemu procesowi przygotowania i druku nowego wydania encyklopedii.
  Co działo się potem? Czym ówcześnie był taki świeżutki i pachnący tom Encyklopedii PWN?
  Otóż – co wielu dziś może zdziwić – był towarem wielce pożądanym, wprost czymś, po co warto było ustawiać się w kolejce!
  Gdy więc po dwóch latach gotowa encyklopedia ukazywała się w księgarniach, to aby ją kupić, trzeba było wykazać się niemałym refleksem. Chociaż nakład osiągał 200 tysięcy egzemplarzy(!), to zawsze było ich za mało – popyt znacznie przewyższał podaż.
  Pracownicy PWN mieli prawo do zakupu tylko jednego egzemplarza w księgarni wzorcowej PWN, która mieściła się w Pałacu Kultury w Warszawie. Przy zakupie takiego ‘należnego’ egzemplarza, trzeba było dodatkowo okazać legitymację pracowniczą PWN, a potem… księgarz wręczał upragnioną encyklopedię, szczelnie opakowaną w szary papier, by nie drażnić pozostałych klientów, dla których encyklopedii już zabrakło ;-)
  W 1974 roku ukazała się pierwsza polska encyklopedia wielobarwna i była to technologiczna sensacja! Została nagrodzona w konkursie PTWK na Najlepiej Wydaną Książkę Roku (1975).
  W euforii po tym sukcesie ówczesny szef Redakcji Ilustracji i Dokumentacji oraz Kartografii napisał wiersz, którego fragment pozwolimy sobie zacytować, bo zgrabnie odmalowuje obraz ówczesnego rynku wydawniczego w Polsce. Zapraszamy do lektury wiersza!
   
  MEP* kolorowy
  Jest już gotowy
   
  Nareszcie, po dwóch latach, pomimo trudności
  Z farbą oraz papierem, które dla jakości
  Druku takie są ważne, pomimo rozróbek
  W szpaltach, po przełamaniu, a także przeróbek
  Jakże licznych w ostatnim etapie, w rewizji,
  Dzieło jest już gotowe. Wreszcie zamiast wizji,
  Miast makiety z kart czystych, trzymamy dziś w ręce
  Małą encyklopedię powszechną, co w męce
  Naszej wspólnej powstała i w świat się rozejdzie,
  Żeby ludziom nieść wiedzę. Może nawet przejdzie
  Kiedyś do piśmiennictwa polskiego historii
  Jak dokument epoki, jak dowód teorii,
  Że można ponad siły i środki wytwórcze
  Coś przedsięwziąć, że warto mieć pomysły twórcze
  I formę dziełu nadać inną, nietypową,
  By mieć encyklopedię pierwszą kolorową (...).
   
  (...) Dowód, że coś się dzieje wreszcie z poligrafią,
  Że barwną książkę u nas też zrobić potrafią,
  I że można inaczej, ładniej, lepiej, taniej.
  – Oczywiście, jeżeli kiedyś się dostanie
  W którejś z księgarń to nasze dzieło przeurocze
  – Wspomnicie moje słowa, jak zwykle prorocze,
  Trzeba będzie spod lady, za czterysta złotych,
  Szukać po kumotersku (...).
   
  *Mała Encyklopedia Powszechna
  (tekst Władysława Romana)
Hasło dnia: kodeks

Rekordziści

Najgłębsza depresja w Polsce
okolice wsi Raczki Elbląskie na Żuławach Wiślanych — 1,8 m p.p.m.

Cytat dnia

„I nie miłować ciężko, i miłować
Nędzna pociecha.”
O nietrwałej miłości rzeczy świata tego

Imieniny

Paź 20

Aliny, Filipa, Ireny, Jana, Kleopatry, Wendelina, Witalisa

Dzień w historii

Paź 20

zdarzyło się
1944
zajęcie Belgradu przez wojska sowieckie i jugosłowiańskie; opanowanie większości Jugosławii przez partyzantów Tity.
1788
uchwalenie aukcji wojska do 100 tysięcy żołnierzy pod wpływem zapewnień króla pruskiego o braku sprzeciwu Prus wobec planów powiększenia armii Rzeczpospolitej (Sejm Czteroletni).
urodzili się
1733
Naruszewicz Adam, poeta, historyk, dramatopisarz, tłumacz, publicysta.
1866
Cassel Gustaw Karl, ekonomista szwedzki.
odeszli
1570
Barros João, portugalski pisarz i kronikarz.
1983
Thériault Yves, prozaik kanadyjski, tworzący w języku francuskim.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia