• Na czasie
  masowe protesty społeczne w Czechosłowacji XI 1989, które doprowadziły do załamania się władzy KPCz; aksamitna rewolucja rozpoczęła się 17 XI od 50-tysięcznej manifestacji w Pradze brutalnie stłumionej przez policję; przemoc władz wywołała w Czechosłowacji nieprzerwane demonstracje antykomunistyczne; pod ich wpływem z jednej strony powstały Forum Obywatelskie w Czechach i Społeczeństwo Przeciwko Przemocy na Słowacji, z drugiej — podało się do dymisji kierownictwo KPCz, a premier M. Adamec zapowiedział powstanie nowego rządu z udziałem przedstawicieli sił demokratycznych; masowe demonstracje zakończyły się 27 listopada.
 • Warto wiedzieć więcej
  rodzaj — park narodowy
  nazwa — Karkonoski Park Narodowy
  państwo — Polska, woj. dolnośląskie
  rok założenia — 1959
  powierzchnia — 5 576 ha, z tego 1718 ha podlega ochronie ścisłej (najwyższe partie Karkonoszy), otuliny 11 265 ha
  Karkonoski Park Narodowy rozciąga się wzdłuż granicy polsko-czeskiej (graniczy z czeskim parkiem narodowym) od przełęczy Okraj na wschodzie po Mumlawski Wierch na zachodzie i obejmuje masyw górski Karkonoszy, zbudowany głównie z granitów, łupków krystalicznych i gnejsów; wysokość od ok. 600 do 1602 m n.p.m. (Śnieżka). Interesująca rzeźba, szczególnie w wyższych partiach górskich: liczne skałki krystaliczne o fantastycznych kształtach, rumowiska skalne oraz dobrze zachowane, malownicze kotły polodowcowe i jeziora. W niżej położonych częściach Parku przeważają sztuczne lasy świerkowe z nieznaczną domieszką jodły (ok. 0,2%); naturalne lasy bukowe zachowały się w niewielu tylko miejscach; od ok. 1000 m n.p.m. występują bory świerkowe regla górnego, od ok. 1250 m — zarośla kosodrzewiny, a od 1500 m — murawy alpejskie; charakterystyczne są torfowiska wysokie występujące na płaskich grzbietach. Osobliwościami florystycznymi są wierzba lapońska i skalnica śnieżna (gatunek reliktowy, jedyne stanowisko w Europie Środkowej). Rozwinięta turystyka. Zanieczyszczenia atmosfery, gradacje owadów i czynniki klimatyczne doprowadziły w latach 80. do osłabienia kondycji zdrowotnej lasów. Ze świata zwierząt zasługują na uwagę gatunki borealnogórskie: ryjówka górska, koszatka, siewka górska, płochacz halny. W 1992 Karkonoski Park Narodowy został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Siedziba dyrekcji i Muzeum Przyrodnicze Parku w Jeleniej Górze (Sobieszów).
 • To ciekawe
  Między V a II w. p.n.e. w Toskanii, Umbrii i Lacjum działali znakomici etruscy dentyści. Specjalizowali się oni między innymi w produkcji protez. Elementy mocujące wykonywali ze złota, a zęby pochodziły od zmarłych lub od bydła. Na sztuczne zęby z porcelany trzeba było czekać do XVIII wieku.
Hasło dnia: cirrus
Sponsorowane

Rekordziści

Największy współcześnie żyjący gryzoń
kapibara — dł. ciała 100–130 cm, wys. ok. 50 cm, masa 27–80 kg.

Cytat dnia

„Bomba atomowa jest papierowym tygrysem, którego reakcyjne Stany Zjednoczone używają do zastraszenia ludzi”
(z wywiadu, 1946)

Imieniny

Paź 30

Alfonsa, Alfonsy, Alfonsyny, Arsena, Arseniusza, Edmunda, Sulimira, Zenobii

Dzień w historii

Paź 30

zdarzyło się
1956
żądanie Wielkiej Brytanii i Francji wycofania wojsk Izraela i Egiptu znad Kanału Sueskiego oraz umożliwienia okupacji strefy Kanały przez wojska brytyjsko-francuskie.
1995
odrzucenie przez Kanadyjczyków w referendum projektu przewidującego suwerenność Quebecu.
urodzili się
1885
Pound Ezra Weston Loomis, amerykański poeta, krytyk literacki, tłumacz, redaktor czasopism poetyckich, eseista, publicysta polityczny.
1897
odeszli
1956
Baroja y Nessi Pío, pisarz hiszp., pochodzenia baskijskiego.
1967
Duvivier Julien, fr. reżyser filmowy.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia