• Na czasie
  Oficjalny program Tygodnia Nobla rozpoczyna się 6 grudnia nieformalnym spotkaniem Laureatów Nagrody Nobla 2016 w Muzeum Nobla w Sztokholmie. W ciągu następnych dni Laureaci spotykają się na konferencjach prasowych i wykładach. Kulminacją tygodnia jest ceremonia wręczenia nagród i bankiet 10 grudnia, a kończy go wizyta w Fundacji Nobla 12 grudnia. Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest w Oslo, w Norwegii.
 • Dziś obchodzimy
  Mikołajki – dzień św. Mikołaja, który jest patronem dzieci. W dniu jego święta i na Boże Narodzenie istnieje związany z nim zwyczaj wzajemnego obdarowywania się prezentami.
 • Warto wiedzieć
  W dniu 27 XI 1895, w Klubie Szwedzkim w Paryżu, w obecności czterech świadków, Alfred Nobel, znany wynalazca i przemysłowiec, zawdzięczający znaczną część swej fortuny wynalazkowi dynamitu, złożył podpis pod swym testamentem, który przynieść miał nie tylko niebywałą pośmiertną sławę jemu samemu, lecz także zaszczyt i glorię setkom beneficjentów jego ostatniej woli — laureatom nagrody jego imienia. Dokument ten, zredagowany przez samego Nobla bez pomocy prawników, do których w czasie swego pracowitego życia wyrobił sobie serdeczną i zrozumiałą awersję, zawierał następujący fragment: „... Co do reszty mego majątku, zostanie on zadysponowany w sposób następujący: kapitał zainwestowany będzie przez wykonawcę [mego testamentu] w stabilnych papierach wartościowych i stanowić będzie fundusz, z którego coroczny dochód przeznaczony zostanie na nagrody dla osób, które w czasie ubiegłego roku wyświadczą największe usługi na rzecz dobra ludzkości. Procenty od kapitału podzielone będą na pięć równych części. Pierwsza część przyznana zostanie osobie, która dokonała najważniejszego odkrycia lub wynalazku w dziedzinie fizyki; druga — osobie, która dokonała najważniejszego chemicznego odkrycia lub udoskonalenia; trzecia część — osobie, która dokonała najważniejszego odkrycia na polu fizjologii i medycyny; czwarta część — osobie, która jest autorem najważniejszego przyczynku do literatury; piąta część — osobie, która najbardziej przyczyniła się sprawie popierania przyjaźni między narodami, rozbrojenia lub ograniczenia zbrojeń, bądź sprawie ustanowienia i popularyzacji Kongresów Pokoju.„
  Decyzja ufundowania Nagród Nobla nie była impulsywnym kaprysem ekstrawaganckiego milionera. Była to głęboko przemyślana decyzja, której motywy wyjaśnić mogą osobowość i losy jej fundatora. A. Nobel był postacią z wielu względów niezwykłą i paradoksalną. Jednym z paradoksów jest fakt, że choć sam — jak zauważają niektórzy jego biografowie — zasłużyłby na dwie spośród swych nagród, w dziedzinie chemii i na Nagrodę Pokojową — pozostaje on w publicznej świadomości w cieniu innych jej sławnych laureatów.
  Urodzony w Sztokholmie, 21 X 1833, w rodzinie o naukowych i inżynierskich tradycjach, Alfred od wczesnych lat wykazywał wybitne i wszechstronne zdolności. Kiedy zmarł w San Remo we Włoszech 10 XII 1896, był posiadaczem 355 patentów przemysłowych, zaś majątek jego był oceniany na około 6,5 miliona dolarów. Fortunę swą zawdzięczał rzadkiej kombinacji nieprzeciętnego talentu wynalazczego, zdolności menedżerskich i pracowitości. Największe dochody przyniosły mu wynalazki o zasadniczym znaczeniu militarnym, takie jak dynamit, proch bezdymny i system zapłonu wykorzystujący piorunian rtęci. Jako wynalazca pracował jednak także nad rozwojem syntetycznego kauczuku, skóry i jedwabiu, a także nad udoskonaleniem farb i lakierów, telefonu, baterii, fonografu, elektrycznych żarówek oraz produkcją syntetycznych rubinów, szafirów, ametystów i topazów.
  Choć część jego dochodów pochodziła z inwestycji w przemyśle naftowym w Baku, fakt, że zawdzięczał swą fortunę w głównej mierze wynalezieniu i produkcji „narzędzi śmierci” stanowił dla Nobla poważny problem moralny. Wpływ na to miała osobista tragedia, jaką przeżył w 1864, kiedy to w należącej do niego fabryce nitrogliceryny zginął w eksplozji młodszy brat Alfreda — Emil. Nieszczęście to skłoniło Nobla do pracy nad wynalezieniem „bezpiecznych” materiałów wybuchowych. Tak powstał dynamit, będący zawiesiną nitrogliceryny w ziemi okrzemkowej. Pacyfizm Nobla wynikał jednak przede wszystkim z jego osobowości. Przy całym swym praktycyzmie, był romantykiem, który wierzył głęboko w dobroczynną rolę nauki i postępu technicznego. Sądził, że jego wynalazki znajdą pokojowe zastosowanie (był dostawcą materiałów wybuchowych użytych przy budowie Kanału Panamskiego i Tunelu Św. Gotharda w Alpach) i sprawią, że dalsze wojny staną się czymś nie do pomyślenia. Alfred Nobel był także głębokim humanistą i kosmopolitą. Choć urodzony w Szwecji, wychował się częściowo w Rosji, przez większość życia mieszkał w Paryżu, zaś u jego schyłku we Włoszech. Prowadził interesy na całym świecie, w związku z czym był prawie nieprzerwanie w podróży. Władał biegle szwedzkim, rosyjskim, niemieckim, francuskim i angielskim. W tym ostatnim języku pisywał nawet poezje i pozostawił po sobie niedokończoną powieść.
  Okoliczności, jakie doprowadziły do ufundowania nagród, nie można do końca zrozumieć bez znajomości życia osobistego i uczuciowego Alfreda Nobla. Głęboko rozczarowany do ludzi, których zachłanność i nieuczciwość miał okazję dobrze poznać, Nobel — choć miał dostęp do paryskich salonów — był samotnikiem, którego osobiste życie nie było zbyt szczęśliwe. Nigdy nie ożenił się i nie pozostawił po sobie potomstwa. Jego związek z wiedeńską kwiaciarką Sofie Hess, którą przez dwadzieścia lat utrzymywał, zakończył się rozczarowaniem. Wiązała go natomiast długoletnia przyjaźń (niektórzy biografowie sugerują, że także nieodwzajemniona miłość) z baronową Berthą von Suttner, która była inicjatorką międzynarodowego ruchu pokoju i laureatką Pokojowej Nagrody Nobla w 1905. Myśl o niej zapewne towarzyszyła mu, gdy pisał swój testament.
  Krzysztof Szymborski
 • To ciekawe
  Gdy Aleksander Wielki dotarł do doliny Indusu w końcu IV wieku p.n.e., było tam znacznie więcej wody niż obecnie. Jego armia pokonała Indus w łodziach, które zbudowano z drewna drzew rosnących w dolinie rzeki.
  Z II wieku n.e. pochodzą doniesienia o zmianach klimatycznych w tym regionie. Klaudiusz Ptolemeusz wspomina o szlakach, które z powodu suszy już były niedostępne i o mostach nad nieistniejącymi rzekami.
Hasło dnia: Nobla Fundacja

Rekordziści

Najdłuższa w Polsce jaskinia w gipsach

Cytat dnia

„Każdy francuski żołnierz nosi w swoim tornistrze buławę marszałka Francji”
(ok. 1800)

Imieniny

Gru 06

Abrahama, Dionizy, Dionizji, Emiliana, Jaremy, Jeremiego, Jeremiasza, Jarochny, Jarogniewa, Jarogniewy, Mikołaja

Dzień w historii

Gru 06

zdarzyło się
1656
traktat rozbiorowy w Radnot przewidujący podział Rzeczpospolitej między Szwecję, Brandenburgię, Siedmiogród, Bohdana Chmielnickiego i Bogusława Radziwiłła.
1831
ukaz carski ograniczający prawa wyborcze na ziemiach zabranych do posiadaczy co najmniej 100 poddanych (mężczyzn) lub 3000 dziesięcin ziemi w jednej guberni — odsunięcie większości szlachty od udziału w sejmikach.
urodzili się
1523
Barbara Radziwiłłówna, królowa polska.
1755
Staszic Stanisław, działacz i pisarz polit., przyrodnik, filozof, publicysta, ksiądz.
odeszli
1741
Bering Vitus Jonassen, duński żeglarz i odkrywca w służbie ros., badacz pn. Azji.
1926
Monet Claude, malarz francuski.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia