• Na czasie
    1 IX 1939 r. Niemcy hitlerowskie rozpoczęły działania wojenne przeciw Polsce, a dwa dni później Anglia i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom. W kampanii wrześniowej siły niemieckie przewyższały Wojsko Polskie pod względem liczebności, a zwłaszcza siły ognia i szybkości posuwania się naprzód. Mimo bohaterskiego oporu Polaków, w połowie września Niemcy opanowali większą część Polski zachodniej i centralnej dopuszczając się mordów na jeńcach i ludności cywilnej. Broniła się jeszcze Warszawa, Hel, a także duże zgrupowania na Lubelszczyźnie. Około połowy sił polskich walczyło nadal. Większość sił niemieckich była związana walką w Polsce. Mimo zobowiązań sojuszniczych i szans na okrążenie Niemiec w wojnie na dwóch frontach, premierzy Anglii i Francji spotkali się w Abbeville 12 IX i nie zdecydowali się udzielić Polsce pomocy.
  • Wielkie bitwy z historii Polski
    Latem 1943 roku siły koalicji antyhitlerowskiej dokonały inwazji na Sycylię. We wrześniu wojska dowodzone przez generała Harolda Alexandra wylądowały na południu włoskiego buta. Ofensywa aliancka ku Rzymowi zatrzymała się w październiku na tzw. linii Gustawa, na północ od Neapolu. Kluczową rolę w ryglowaniu drogi na północ odgrywały pozycje na Monte Cassino i Monte Cairo. Od stycznia 1944 roku wojska alianckie dwukrotnie podejmowały nieudane próby sforsowania ich, zanim w połowie maja do szturmu ruszyły oddziały II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Andersa, wchodzące w skład 8. armii brytyjskiej. Pierwsze uderzenie od 10 do 12 maja nie powiodło się i dopiero drugie, rozpoczęte 16, doprowadziło do przełamania w ciągu trzech dni zażartego oporu nieprzyjaciela. Umocnione ruiny opactwa zdobył 12. Pułk Ułanów Podolskich, przez tzw. Gardziel i Głowę Węża przedarli się żołnierze 3. Dywizji Strzelców Karpackich. 5. Kresowa Dywizja Piechoty osiągnęła szczyt San Angelo wychodząc na kolejną niemiecką linię obronną — linię Hitlera, ku której od południa podążały siły 78. brytyjskiej Dywizji Piechoty. Na północy ułani 15. Pułku Poznańskiego i Pułku Karpackiego, wspierani przez 2. nowozelandzką Dywizję Piechoty zdobyli Pizzo Corno, a następnie Monte Cairo. 25 maja Niemcy opuścili linię Hitlera, droga do wyzwolenia Rzymu (4 czerwca) została otwarta. W owianej legendą bitwie zginęło prawie tysiąc polskich żołnierzy, spoczywających u stóp klasztoru na polskim cmentarzu wojskowym.
  • To ciekawe
    Samce mątwy dla ochrony przed drapieżnikami mają zazwyczaj cętkowane ubarwienie maskujące. Tylko w czasie godów „noszą” z narażeniem życia wyraźny, pasiasty „strój”. Samice pozostają cętkowane i spokojnie przyglądają się ryzykownym męskim popisom.
Hasło dnia: ustasze

Rekordziści

Największe jezioro w Ameryce Północnej
Jezioro Górne — 82,4 tys. km2.

Cytat dnia

„Rozwój i sprawność narządu są proporcjonalnie zależne od stopnia jego używania”
Filozofia zoologii

Imieniny

Wrz 23

Liberata, Liberta, Liberaty, Liwiusza, Tekli, Wierusława, Wierusza

Dzień w historii

Wrz 23

zdarzyło się
1973
zwycięstwo Juana Domingo Peróna w wyborach prezydenckich w Argentynie.
1793
podpisanie traktatu cesyjnego z Prusami po dwunastogodzinnej sesji i uznaniu milczenia posłów za wyrażenie zgody (sejmy rozbiorowe, rozbiory Polski).
urodzili się
1932
Charles Ray, amer. wokalista, pianista i kompozytor jazzowy.
1861
Bosch Robert, przemysłowiec niemiecki.
odeszli
1939
Freud Sigmund, austr. neurolog i psychiatra, twórca psychoanalizy.
1968
Pio, ksiądz, mistyk, stygmatyk, kapucyn.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia