• Na czasie
  Decyzją parlamentarzystów, rok 2017 jest rokiem sześciu patronów: Josepha Conrada, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego, błogosławionego Honorata Koźmińskiego i Tadeusza Kościuszki. Rok 2017 jest też Rokiem Rzeki Wisły.
 • Warto wiedzieć
  Koh Samui — gdzie małpy zbierają kokosy
  rodzaj — wyspa
  nazwa — Koh Samui
  państwo — Tajlandia
  położenie — Morze Południowochińskie, Zatoka Tajlandzka
  powierzchnia — ok. 240 km2
  Położona w Zatoce Tajlandzkiej na Morzu Południowochińskim Koh Samui jest pełną uroku wyspą tropikalną. Samui ma powierzchnię niespełna 240 km2 i kształt zbliżony do koła. Jej długość wynosi 25 km, a szerokość 21 km. We wschodniej części znajdują się dwie długie (5–7 km każda) i szerokie plaże z białym piaskiem: Chaweng i Lamai. Amatorzy pływania w morzu znajdą odpowiednie miejsca także na zachodzie i południowym zachodzie Koh Samui.
  W głębi lądu, wokół niemal całej wyspy, ciągnie się kilkusetmetrowej szerokości gaj palm kokosowych, za nim zaś wznoszą się sięgające kilkuset metrów góry (Khao Thai Kwai 635 m n.p.m), porośnięte wiecznie zielonym lasem. Nietrudno tam o wodospady. Najwyższy — Na Muang ma ok. 80 m wysokości. Ustawione w wielu miejscach wyspy drogowskazy prowadzą do niezwykle oryginalnej formy krasowej Hin Ta i Hin Yai — kilkunastometrowych wapiennych, realistycznych wyobrażeń genitaliów męskich i kobiecych. Na wyspie można podziwiać także stare, ponadstuletnie domy, ogród z barwnymi motylami, farmę jadowitych węży, uczestniczyć w safari na słoniach oraz w monkey show — pokazach małp zbierających orzechy kokosowe.
  Pierwsi mieszkańcy Samui byli najprawdopodobniej przybyszami z chińskiego Hajnanu, dziś wyspę zamieszkuje 34 000 osób. Ponad połowa ludności zamieszkuje Na Thon. Reszta żyje w 30 osadach rozrzuconych wzdłuż wybrzeża i drogi opasującej wyspę. Przez ostatnie półtora wieku najważniejszą gałęzią gospodarki wyspy była uprawa palm kokosowych. Mimo rosnącego znaczenia innych dziedzin, głównie turystyki (pierwsi turyści pojawili się na wyspie w 1971 r.), produkcja orzechów kokosowych, kopry, oleju kokosowego oraz przedmiotów wyrabianych z drewna i łupin kokosów pozostaje znacząca. Maleje znaczenie uprawy ryżu, rośnie — upraw trwałych, zwłaszcza drzew bochenkowych (Artocarpus heterophyllus), mango, kawy i kauczukowców. Powszechnie uprawia się banany. Na łąkach południowego zachodu oraz na północy koło Ban Yao pasą się niewielkie stada bydła.
  Maciej Jędrusik
 • To ciekawe
  Muzułmanin nie musi iść do meczetu, by się pomodlić. Modlitwę można odmówić w każdym miejscu. Obowiązkowe w meczecie są jedynie południowe modły piątkowe. Ubiór przystępującego do modlitwy powinien być schludny i czysty. Modlitwę odmawia się bez butów (zostawiane są w szafkach przy wejściu do meczetu lub przed salą modłów), zwykle na modlitewnym dywaniku lub na macie. Miejsce, w którym muzułmanin się modli, powinno być rytualnie czyste; modlitwy nie można zatem odmawiać w miejscach uważanych przez islam za nieczyste: na cmentarzach, śmietnikach, w rzeźniach czy łaźniach.
Hasło dnia: Pazyfae

Rekordziści

Najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego
Radziejowa — 1262 m.

Cytat dnia

„Więc tobie, wielka, święta przeszłości, i tobie, krwi ofiarna, niech będzie chwała i cześć po wszystkie czasy!”
Krzyżacy

Imieniny

Sie 20

Bernarda, Samuela, Sieciecha, Sobiesława, Wszeciecha

Dzień w historii

Sie 20

zdarzyło się
1953
wzmocnienie pozycji prozachodniego szacha Iranu po aresztowaniu odpowiedzialnego za nacjonalizację przemysłu naftowego premiera Mohammada Mosaddegha.
1988
podpisanie zawieszenia broni między Irakiem a Iranem.
urodzili się
1847
Prus Bolesław, właśc. Aleksander Głowacki, powieściopisarz, nowelista, dziennikarz, felietonista.
1924
Kurnal Jerzy, ekonomista.
odeszli
1393
Wallenrod Konrad, wielki mistrz krzyżacki, pochodził z Frankonii.
1854
Schelling Friedrich Wilhelm Joseph von, filozof niem., przedstawiciel idealizmu absolutnego.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia