• Na czasie
  17 IX 1939 r. o świcie na terytorium Polski, zmagającej się z najazdem hitlerowskim (Kampania wrześniowa), wtargnęło około 50 dywizji Armii Czerwonej. Inwazja radziecka, którą w Anglii nazwano „pchnięciem w plecy”, wynikała z chęci zajęcia polskich Kresów Wschodnich, zgodnie z podziałem stref wpływów zawartym w tajnym protokole do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja radziecka była pogwałceniem traktatu ryskiego z 1921 r., polsko-radzieckiego układu o nieagresji z 1934 r., a także umów międzynarodowych podpisanych przez Polskę i ZSRR. Wkroczenie wojsk radzieckich ostatecznie sparaliżowało opór wojsk polskich i spowodowało wyjazd władz RP do Rumunii.
 • Dziś obchodzimy
  Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Święto ustanowione w 1998 r. uchwałą Sejmu RP. Ma za zadanie kultywowanie pamięci zorganizowanej walki z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, będącej ewenementem na skalę światową. Więcej o Polskim Państwie Podziemnym.
 • Warto wiedzieć
  rodzaj — park narodowy
  nazwa — Słowiński Park Narodowy
  państwo — Polska, woj. pomorskie
  rok założenia — 1967
  powierzchnia — 21 573 ha
  Położony na środkowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego między Rowami a Łebą, na wysokości do 53 m n.p.m.; obejmuje unikatowy w skali europejskiej pas ruchomych wydm (tzw. białe góry) oraz odciętych od morza dużych lecz płytkich lekko słonych jezior (Gardno, Łebsko, Dołgie Wielkie i in.) i przylegających do nich bagien. Przez park przepływają (uchodzące do Morza Bałtyckiego) rzeki Łeba, Łupawa i Pustynna. Najwyższym wzniesieniem jest położone w otulinie parku morenowe wzgórze Rowokół (115 m). Na Mierzei Łebskiej największe w środkowej Europie ruchome wydmy o wysokości do ok. 40 m (krajobraz pustynny), z miejscami odsłoniętych gleb kopalnych i z martwymi drzewami.Jeziora, mokradła i nadmorskie laski są zasypywane przez nawiewany piasek; dynamice podlegają całe lokalne biocenozy, reprezentujące różne stadia sukcesyjne; na uwagę zasługuje nadmorski bór bażynowy oraz reliktowa mezofilna buczyna; największe znaczenie lasotwórcze ma sosna. Występuje tu 46 zespołów roślinnych; flora roślin naczyniowych jest stosunkowo uboga (ok. 850 gatunków), ale charakterystyczna i bardzo interesująca pod względem ekologicznym i fitogeograficznym; występują tu m.in. subarktyczna malina morożka, subatlantycki wrzosiec bagienny, rzadki w Polsce mikołajek nadmorski i długosz królewski. Bogata jest fauna ptaków (255 gatunków, w tym 192 lęgowych) i ryb; do największych osobliwości należą: łoś, bielik, bocian czarny, kormoran, ohar, rybołów, żuraw, puchacz, batalion, rybitwa białoczelna i troć. Na plażach trafia się foka szara. Zabytki słowińskiej ludowej kultury materialnej, zwłaszcza we wsi Kluki. W pobliżu Parku rezerwaty torfowiskowe (Główczyce), na południe od wschodniej granicy Parku następujące rezerwaty: Nowe Wicko, częściowy rezerwat florystyczny; stanowisko rosnącego w dużej ilości krzewu woskownicy europejskiej (gatunek chroniony), na południowo-wschodniej granicy zasięgu. Las Górkowski, częściowy rezerwat torfowiskowy w pobliżu poprzedniego; w rozległym krajobrazie rolniczym, torfowisko porośnięte borem mieszanym wilgotnym ze starodrzewem sosny, z brzozą, świerkiem, jaworem i dębem.Wpisany na Światową Listę Rezerwatów Biosfery Unesco (1977).
 • To ciekawe
  Czy wiesz, że najwięcej obszarów chronionych w stosunku do powierzchni kraju mają Wenezuela 63%, Zambia 42% i Liechtenstein 40%; obszarów chronionych nie posiadają: Irak, Jemen, Malediwy i Tuvalu.
Hasło dnia: demokracja

Cytat dnia

„Czy sądzicie, że dobrze odegrałem swoją rolę w tej życiowej farsie?”
(słowa Augusta na łożu śmierci)

Rekordziści

Największy ssak lądowy
słoń afrykański — osiąga masę ciała 4000–6300 kg, maksymalnie nawet ok. 7500 kg.

Imieniny

Wrz 27

Damiana, Florencji, Mirabeli, Mireli, Wincentego

Dzień w historii

Wrz 27

zdarzyło się
1996
początek rządów talibów w Afganistanie po zdobyciu Kabulu.
1939
powstanie w Warszawie konspiracyjnej organizacji polityczno-wojskowej — Służba Zwycięstwu Polski (SZP), założyciel gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski.
urodzili się
1533
Stefan Batory, książę siedmiogrodzki od 1571, król pol. od 1576.
1922
Penn Arthur, amer. reżyser film.; jeden z najbardziej bezkompromisowych krytyków współcz. społeczeństwa USA.
odeszli
1566
Vida Marco Girolamo, humanista wł., biskup; uczestnik soboru trydenckiego.
1978
Demel Kazimierz Konstanty, biolog, oceanograf; jeden z pionierów badań mor. w Polsce.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia