Reunion
 
Reunion — najwyższe wzniesienie świata
rodzaj — wyspa
nazwa — Reunion
państwo — Reunion
położenie — Ocean Indyjski
powierzchnia — 2500 km2
Z Oceanu Indyjskiego wyłania się wielka góra, ponoć najwyższa na świecie. Jej podstawa znajduje się na głębokości 8 km, a szczyt przekracza 3 km n.p.m. W sumie 11 km — ponad 2,5 km więcej niż Mount Everest. Ta góra to wyspa Reunion — jeden z najdziwniejszych mikroświatów naszej planety — departament zamorski Francji. Francja objęła Reunion w posiadanie w 1642 r., a od 1646 r. zaczęła wyspę zasiedlać. I odtąd z krótką przerwą w latach 1658–1663 napływali tam nowi osadnicy — buntownicy z kolonii francuskich na Madagaskarze, Francuzi z metropolii, niewolnicy afrykańscy, a po 1848 r. — Hindusi. Byli i Arabowie, Chińczycy oraz Żydzi. Pojawiali się Malgasze. To sprzyjało metysażowi — mieszaniu się ras i narodowości. Dziś Reunion zamieszkuje blisko 700 tys. osób.
Na wyspie zajmującej nieco ponad 2500 km2 do zamieszkania nadają się niemal wyłącznie wybrzeża i niższe części zboczy. Tylko nieliczni mieszkańcy osiedlili się we wnętrzu trzech kalder — fragmentów zniszczonych kraterów wygasłego wulkanu Piton des Neiges. Dna kalder Cilaos, Salazie i Mafate znajdują się na wysokości 1000–1300 m n.p.m., szczyt wulkanu na 3069 m n.p.m. Ściany mają więc blisko 2 km wysokości. Nieco bardziej zaludnione są płaskowyże w centralnej części — Plaine des Cafres i Plaine des Palmistes. Wiedzie przez nie asfaltowa droga, którą można dotrzeć niemal na szczyt czynnego wulkanu Piton de la Fournaise (2631 m n.p.m.), jednego z najbardziej aktywnych na świecie. Wulkan wybucha widowiskowo, choć zazwyczaj niegroźnie, przeciętnie co 16 miesięcy. Przez pierwsze 2–3 dni rozżarzona do czerwoności lawa tryska w górę niczym fontanna, później żywioł łagodnieje, a lawa spływa spokojnie ku wybrzeżu wschodniemu niemal zawsze tym samym korytem. Widok wybuchającego wulkanu zapiera dech w piersiach, nic więc dziwnego, że gdy zaczyna się erupcja, drogi na szczyt szybko się korkują. Korki na drogach są zresztą wszechobecne. To skutek obecności niemal 300 000, w większości nowych, samochodów.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Reunion, zewnętrzne zbocza Piton de la Fournaise (Ocean Indyjski)fot. M. Jędrusik/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia