Puente del Inca
 
Puente del Inca
rodzaj — formacja geologiczna
państwo — Argentyna
położenie — Kordyliera Andyjska
Ta nietypowa formacja geologiczna stanowiąca naturalny most nad rzeką Rio Las Cuevas, zawdzięcza swą oryginalną formę bijącym w okolicy gorącym źródłom.
Puente del Inca, będący prawdziwym cudem natury, zawdzięcza swą nazwę Inkom, którzy uczęszczali w to miejsce, aby skorzystać z leczniczych właściwości wód mineralnych. Most Inki jest położony na północnym wschodzie Provincia de Mendoza w zachodniej Argentynie, 183 km od stolicy prowincji Mendozy, w Kordylierze Andyjskiej, na wys. 2.720 m n.p.m.
Ma 47 m długości, 28 m szerokości, maksymalną wysokość 27 m i znajduje się nad rzeką Rio Las Cuevas, która od tego punktu przybiera nazwę Rio Mendoza.
Pod mostem, ze zbocza będącego brzegiem rzeki, wypływają wody termalne o temperaturze 34–38°C. Kąpiele w tych wodach zalecane są na schorzenia nerwowe, dolegliwości reumatyczne oraz ginekologiczne, a także jako terapia dla anemicznych dzieci, artretyków i rachityków. Tuż przy moście usytuowana jest niewielka budowla z małymi basenami, przez które stale przepływa gorąca woda. Miejsce to znajduje wielu amatorów kąpieli, szczególnie w okresie letnim — od listopada do kwietnia.
Ciekawostką jest fakt, że jakikolwiek przedmiot, pozostawiony na kilkanaście dni w wodach termalnych Puente del Inca, zostaje pokryty warstwami soli mineralnych, kamienieje i nabiera brązowej barwy. Na okolicznych straganach z pamiątkami kupić można np. „spetryfikowane” w ten sposób buty, butelki coca-coli i inne pamiątki.
Anita Kucharska i Maciej „Kruger” Kiersztyn
zgłoś uwagę
Ilustracje
Puente del Inca, naturalny most skalny i nacieki (Argentyna)fot. A. Kucharska, M. „Kruger” Kiersztyn/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Puente del Inca, wnętrze jaskini (Argentyna)fot. M. „Kruger” Kiersztyn/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia