Matejko Jan, Bitwa pod Grunwaldem
 
Matejko Jan, Bitwa pod Grunwaldem
autor — Matejko Jan
data powstania — 1878
technika — olej, płótno
wymiary — 423 × 978 cm
miejsce przechowywania — Muzeum Narodowe w Warszawie
To najsłynniejszy obraz historyczny w malarstwie polskim XIX w. Przedstawiono na nim zwycięstwo odniesione 15 lipca 1410 przez połączone wojska polskie i litewsko-ruskie, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, nad armią zakonu krzyżackiego.
Matejko, opierając się na relacjach Jana Długosza i Marcina Bielskiego, ukazał ostatnią fazę bitwy. Stworzył dynamiczną, gwałtowną i pełną wrzawy wizję starcia dwóch potęg militarnych i politycznych. W obrazie symbolizują je dwie postaci, wydzielone ze skłębionej masy walczących ciał ludzkich: broniący się przed ostatecznym, śmiertelnym ciosem mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen, widoczny w lewej części kompozycji, oraz umieszczony w centrum książę Witold, stryjeczny brat Jagiełły, pędzący na koniu niemal w ekstatycznym uniesieniu.
Pierwszy olejny szkic do obrazu powstał w 1872. Podjęcie tematu zwycięstwa pod Grunwaldem — wielkiej klęski germańskiego oręża — było reakcją malarza na aktualne wydarzenia polityczne: klęskę Francji w wojnie z Prusami (1870) oraz nasilenie polityki germanizacyjnej w zaborze pruskim.
Ekspresję i dynamizm kompozycji potęgują nerwowa i gwałtowna linia rysunku, żywy, jaskrawy koloryt oraz nasilony dramatyzm w wyrazach twarzy i gestach postaci.
Dariusz Konstantynów
zgłoś uwagę
Ilustracje
Matejko Jan, Bitwa pod Grunwaldem fot. T. Żółtowska-Huszcza/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia