Malta
 
Malta — serce Morza Śródziemnego
rodzaj — wyspa
nazwa — Malta
państwo — Malta
położenie — Morze Śródziemne
powierzchnia — 316 km2
Na środku Morza Śródziemnego, ledwie 90 km na południe od Sycylii i około 200 km na północ od brzegów Tunezji, leży Malta — państwo na trzech wyspach. Jej burzliwe dzieje nieodłącznie wiążą się z Zakonem Kawalerów Maltańskich, o którego zaletach architektonicznych świadczy m.in. Fort St. Elmo w stolicy wyspy — La Valletcie. Zetknięcie się z historią jest na Malcie najbardziej ekscytujące. Bardziej niż z przyrodą. Wszystkie trzy zamieszkane wyspy archipelagu — Malta, Gozo (Ghawdex) i Comino (Kemmuna) oraz dwie małe bezludne wysepki mają łączną powierzchnię zaledwie 316 km2. W krajobrazie dominuje żółty kolor wapiennych skał. Zieleni tam mało, bowiem suchy klimat bardzo utrudnia wegetację. Deszcz pada przez krótki okres naszej zimy. Zimą — od listopada do kwietnia średnia temperatura przekracza 14°C, a latem sięga 32°C.
Plaż jest mało, są wąskie i zatłoczone. A do tego aby dotrzeć na plażę, trzeba przebyć całą bardzo gęsto zaludnioną wyspę. To kuriozum w Europie — średnia gęstość zaludnienia wynosi prawie 1500 osób na 1 km2 (w Polsce 123), a odległości między sąsiednimi miejscowościami nie przekraczają 1–2 km. Czasem granica osiedli jest wręcz niezauważalna. Dominującym elementem krajobrazu są wielkie kościoły wyrastające nawet z „wnętrza” pól uprawnych — głównie rachitycznych winnic i ogrodów warzywnych.
Wielkie kościoły znajdują się i na Gozo. To wyspa mniejsza (67 km2) i spokojniejsza. Na rozległych tarasach uprawia się, oprócz winorośli, jęczmień, twardą pszenicę, ziemniaki, warzywa i kwiaty. Rośnie tam wiele opuncji. Krajobraz Gozo pełen rozległych, płaskich wzniesień i wysokich nadbrzeżnych klifów, w które wcinają się głębokie zatoczki jest ciekawszy niż Malty.
Po drodze z Malty na Gozo mija się trzecią wysepkę — Comino. Na niecałych 3 km2 gołych skał postawiono tam jeden hotel dla amatorów podwodnych szaleństw.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Malta, Błękitna grota fot. E. Banaszkiewicz/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia