Hawaii
 
Hawaii — wyspa królowej ognia
rodzaj — wyspa
nazwa — Hawaii, ang. Hawaii Island
państwo — Stany Zjednoczone
położenie — Ocean Spokojny, archip. Hawaje
powierzchnia — 10,4 tys. km2
Na Oceanie Spokojnym, na długości blisko 2500 km rozciąga się archipelag Hawajów zajmujący powierzchnię blisko 16 600 km2. Najważniejszymi wyspami są w nim Hawaii, Maui, Oahu i Kauai. Obszar każdej z nich przekracza 1000 km2, ale to Hawaii, z powierzchnią ponad 10 000 km2, wydaje się przy innych wyspach olbrzymem. I to na niej znajdują się największe wzniesienia — wulkany Mauna Kea (4205 m n.p.m.) i Mauna Loa (4169 m n.p.m.), które, wciąż aktywne, są dowodem na genezę archipelagu. Na styku dwóch ogromnych płyt kontynentalnych powstała bowiem szczelina, przez którą na powierzchnię skorupy ziemskiej wydobywa się lawa. Na szczęście erupcje są bardzo łagodne i spektakularne. Dzięki temu można względnie bezpiecznie obserwować wybuchy wulkanów i zażartą walkę dwóch żywiołów: ognia i wody, gdy rozżarzona lawa dociera do wód oceanu.
Żyzne gleby, przyjazny klimat (średnie miesięczne temperatury powietrza wahają się między 18 a 25°C) sprawiają, że Hawaje pokrywa gęsta roślinność — wiecznie zielone lasy ozdobione licznymi palmami. Takie warunki naturalne sprzyjają rolnictwu. Dziś Hawaje to jeden z największych światowych producentów ananasów i trzciny cukrowej, a uprawia się także m.in. kawę i banany. Ciekawe, że około 80% ludności archipelagu mieszka na trzeciej co do wielkości wyspie — Oahu. Hawaii jest bardzo rzadko zaludniona, co można zrozumieć biorąc pod uwagę jej „wybuchowy charakter”. Ale dzięki temu charakterowi zasłużyła na utworzenie tamże Parku Narodowego Wulkany Hawaii.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Puu o Uo, wulkan na wyspie Hawaii (Stany Zjednoczone)fot. D. Raczko/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Mauna Kea fot. A. Sierpińska/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia