Astipalea
 
Astipalea — „motyl” bez węży
rodzaj — wyspa
nazwa — Astipalea, gr. Αστυπάλαια
państwo — Grecja
położenie — Morze Egejskie, archip. Dodekanez
powierzchnia — 95 km2
Zajmująca 95 km2 Astipalea należy do archipelagu Dodekanez na Morzu Egejskim. W starożytności i wiekach średnich była pożądana przez różne państwa, m.in. Rzym, Bizancjum, Wenecję, Turcję. Później oddalenie od Aten sprzyjało uczynieniu z niej miejsca wygnania. Dziś przybywają na nią wybrańcy losu, przyciągani przez wyjątkowo oryginalne cechy środowiska przyrodniczego. Krajobraz wyspy nie należy jednak do szczególnie pociągających. Znaczną część Astipalei pokrywają suche zarośla przechodzące w półpustynię. Niezbyt szerokie piaszczyste plaże zajmują tylko niewielkie skrawki wybrzeża. Cechą szczególną wyspy jest obecność licznych zajęcy i całkowity brak węży. To jedyna taka wyspa na Morzu Śródziemnym. Polowania na zające są jedną z atrakcji, a potrawka z zająca jest specjalnością miejscowej kuchni.
Nie brak na Astipalei zabytków. Szczególnie interesujące są ruiny zamku zakonu Kawalerów Mieczowych oraz przedziwna architektura Hory — głównego osiedla wyspy. W kilku monasterach rozsianych po różnych częściach wyspy można nawet nocować.
Kształt wyspy przypomina oglądanego z góry motyla: zachodnie „skrzydło” jest wyższe (do 482 m n.p.m.), wschodnie — niższe (do 366 m n.p.m.). U nasady zachodniej części znajduje się największe osiedle wyspy — Hora (Astipalea), a u jej podnóża port — Skala. Tam mieszka większość ludności. Komunikacja między Horą a wnętrzem wyspy jest niezwykle uboga. Do wielu osad można dotrzeć jedynie pieszo, motorowerem lub samochodem terenowym.
Podstawowym zajęciem ludności jest rybołówstwo. Niemal wszystkie złowione owoce morza spożywa się na miejscu. Mniejsze znaczenie ma rolnictwo. Mało żyzne pola nadają się na pastwiska dla owiec i kóz. Pod uprawy kukurydzy, winorośli, cytrusów i warzyw wykorzystuje się niewielkie równiny na zachodzie, ale największym obszarem rolniczym jest równina Maltezana na wschodzie. Stopniowo rośnie znaczenie turystyki.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Dodekanez, wyspa Astipalea, na pierwszym planie miasto Astipalea (Grecja)fot. M. Jędrusik/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia