• Na czasie
    Sejm ustanowił patronów 2020 roku: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. 2020 rok będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.
  • Kuchnia amerykańska
    Pizza już wiele lat temu stała się w USA daniem narodowym. W przeciwieństwie do włoskich odmian tego dania o dźwięcznych nazwach Quatro Stagioni czy Primavera, amerykańska pizza w swej najpopularniejszej postaci podawana jest w wersjach peperoni i cheese. Z drugiej strony nie ma co uogólniać, bo Nowy Jork i Chicago słyną z doskonałej pizzy — w tamtejszych włoskich knajpach podawane są fantazyjne i przepyszne pizze; nawet po zjedzeniu kawałka człowiek może się ledwo ruszać.
    Ewa Szabłowska
  • To ciekawe
    Jak to się dzieje, że czasem wokół Słońca czy Księżyca widzisz jasny pierścień lub ze zdumieniem spostrzegasz klika słońc na niebie? Wysokie chmury warstwowe składają się z kryształków lodu. Kryształki te mają na ogół postać sześciokątnych graniastosłupów. Światło załamując się w nich lub odbijając, powoduje powstanie pierścienia zwanego halo, niekiedy barwnego lecz mniej intensywnie niż tęcza.
Hasło dnia: Kremer Michael
Sponsorowane

Rekordziści

Największy ptak
struś afrykański — może dorastać do 2,5 m oraz ważyć nawet 150 kg.

Cytat dnia

„Gdy nie nawidzimy jakiegoś człowieka, nienawidzimy w jego obrazie czegoś, co tkwi w nas samych”
Demian. Dzieje młodości Emila Sinclaira

Imieniny

Cze 05

Bonifacego, Dobromiła, Emilii, Walerii, Waltera

Dzień w historii

Cze 05

zdarzyło się
1947
zaprezentowanie Programu Odbudowy Europy (plan Marshalla) przez sekretarza stanu George’a Marshalla na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge.
1967
atak Izraela na Egipt a następnie na Syrię i Jordanię; początek wojny sześciodniowej (wojny izraelsko-arabskie) w wyniku której Izrael zajął Półwysep Synaj, Zachodni Brzeg Jordanu oraz Wzgórza Golan.
urodzili się
1723
Smith Adam, bryt. ekonomista.
1883
Keynes John Maynard, brytyjski ekonomista i polityk gospodarczy.
odeszli
1900
Crane Stephen, amer. pisarz i dziennikarz.
2004
Reagan Ronald Wilson, polityk amer., z zawodu aktor.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia