Heard i McDonalda, Wyspy
 
Encyklopedia PWN
Heard i McDonalda, Wyspy,
związkowe terytorium zamorskie Australii, na Oceanie Indyjskim, ok. 4000 km na północny zachód od Australii;
Nazwy: ang. Heard Island and McDonald Islands, Terytorium Wysp Heard i McDonalda, ang. (the) Territory of Heard Island and McDonald Island
Strefa czasowa: GMT +5
Powierzchnia: 412 km2
Ludność: brak stałych mieszkańców
Języki: angielski
Państwo macierzyste: Australia
Oficjalne strony WWW: www.heardisland.aq/, www.aad.gov.au/default.asp?casid=1371 (serwis internetowy Wydziału Antarktycznego rządu Australii o Wyspach Heard i McDonalda)
Domena internetowa: .hm
obejmuje wulkaniczną wyspę Heard (powierzchnia 368 km2, ale powiększa się w wyniku aktywności wulkanicznej) i archipelag małych wysepek (Flat, Meyer Rock) z największą Wyspą McDonalda (powierzchnia 43,5 km2; wysokość do 230 m); nie zamieszkana; większość powierzchni wyspy Heard stanowi pokryty w 80% lodem, czynny wulkan Big Ben (wysokość do 2745 m, szczyt Mawson); w północno-zachodniej części półwysep Laurens połączony z wyspą wąską mierzeją, we wsch. — długa wąska mierzeja Elephant i liczne laguny (Winston, Compton); klimat umiark. chłodny mor.; uchatki, foki, wiele gat. ptaków; odkryte 27 XII 1853 (Heard) i 4 I 1854 (Wyspy McDonalda); od 1947 należy do Australii (od 1953 związkowe terytorium zamor.); od 1987 pod ścisłą ochroną, od 1997 na Liście Świat. Dziedzictwa Kult. i Przyr. UNESCO; od 2002 wraz z wodami przybrzeżnymi i strefą ekon. tworzy Island Marine Reserve (powierzchnia 65 km2).
zgłoś uwagę
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia