Boston ,
m. w USA, u ujścia rz. Charles i Mystic do Zat. Bostońskiej (O. Atlantycki); stolica stanu Massachusetts.
Boston
Encyklopedia PWN
region metropolitalny Boston–Lawrence–Worcester (częściowo w stanie New Hampshire). Boston jest ważnym ośr. gosp. i jednym z gł. ośrodków kult. i nauk. USA; rozwinięty przemysł elektroniczny, poligraficzny, elektrotechniczny, skórz., obuwniczy, odzieżowy, chem., maszyn., metal., stoczn., spoż., rafineryjny; siedziba licznych banków i wielkich przedsiębiorstw handl.; węzeł komunik., port mor. i rybacki; w zespole miejskim wiele wyższych uczelni (m.in. Harvard University, zał. 1636 i Massachusetts Institute of Technology, zał. 1861, oba w Cambridge); muzea; Bostońska Orkiestra Symfoniczna (zał. 1881) o świat. sławie. Najstarsza część miasta, położona na półwyspie Boston, ma gęstą zabudowę i nieregularną sieć ulic, na pozostałych obszarach przeważa zabudowa niska, wkomponowana w pagórkowaty krajobraz, w centrum miasta zespoły nowoczesnych wieżowców, m.in. Government Center i Prudential Center; liczne parki i ogrody.
Historia. Osada zał. 1630 przez purytanów ang.; od 1632 stol. kolonii Massachusetts; gł. port i miasto Nowej Anglii, ważny ośrodek handlu, nauki i kultury; w 2. poł. XVIII w. Bostonie zapoczątkował opór przeciw polityce kolonialnej Wielkiej Brytanii (1770 bostońska masakra, 1773 bostońska „herbatka”) i ruch na rzecz uniezależnienia się od metropolii (działalność S. Adamsa); 1775 pod Bunker Hill, w pobliżu Bostonu, jedna z pierwszych bitew wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych; prawa miejskie 1822; w XIX w. stracił pozycję w handlu mor. na rzecz Nowego Jorku, stał się ważnym ośr. przem. i bankowym; od 1831 działalność abolicjonistów; na przeł. XIX i XX w. masowy napływ imigrantów z Europy.
Zabytki. Domy mieszkalne z XVII–XIX w.; budowle adm. i użyteczności publicznej z XVIII (Stary i Nowy Dom Stanowy) i XIX w. (gł. szpital Massachusetts, giełda, Bostońska Biblioteka Publiczna); kościoły z XVIII (Christ Church, King’s Chapel) i XIX w. (m.in. klasycyst. katedra Św. Pawła).