wodorowa

Encyklopedia PWN

Verneuila metoda
[m. wernöja],
metoda hodowania monokryształów przez krystalizację ze stopionej substancji.
Watsona–Cricka model DNA
[m. uotsona krika],
model budowy cząsteczki kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA), wg którego cząsteczka DNA ma postać podwójnej helisy (podwójnej spirali), złożonej z 2 przeciwbieżnych łańcuchów polinukleotydów zwiniętych wokół wspólnej osi w taki sposób, że łańcuchy fosfosacharydowe (reszty deoksyrybozy powiązane grupami fosforanowymi) owijają śrubowo rdzeń złożony z zasad purynowych i pirymidynowych.
genet. miejsce, w którym dochodzi do rozerwania wiązań wodorowych łączących 2 nici macierzystej helisy DNA i rozdzielenia ich tak, że każda z nich może służyć jako matryca do syntezy komplementarnej kopii (replikacja DNA).
woda dejonizowana, woda demineralizowana,
woda pozbawiona obcych jonów przez wymianę ich na jony wodorowe i wodorotlenkowe pochodzące z wymieniacza jonowego lub przez wielokrotną destylację.
wodorosole, sole kwaśne,
rodzaj soli, pochodne kwasów wieloprotonowych, których cząsteczki zawierają 1 lub więcej jonów wodorowych;
wody uzdatnianie, oczyszczanie wody,
zespół zabiegów technol. prowadzących do zmiany składu wody powierzchniowej lub podziemnej, ujmowanej do określonego przeznaczenia (m.in. do spożycia, rekreacji, na potrzeby przemysłu, rolnictwa, hodowli), w celu uzyskania wody o wymaganej jakości.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia