oceaniczne

Encyklopedia PWN

geol. osady nagromadzone w morzu na szelfie i skłonie kontynentalnym (głównie piaski, żwiry i muły), których składniki okruchowe pochodzą z lądu;
Tianjin, Tiencin,
m. we wschodnich Chinach, na północnym, skraju Niz. Chińskiej, nad rz. Hai He, w pobliżu jej ujścia do zat. Bo Hai (M. Żółte).
skała hipabisalna lub głębinowa, pokrewna bazaltom;
Tonga, Tonga Trench,
rów oceaniczny w południowo-zachodniej części dna Oceanu Spokojnego, między wyspami Tonga a Basenem Południowopacyficznym;
transport
[łac.],
zespół czynności związanych z przemieszczaniem osób i dóbr materialnych za pomocą odpowiednich środków; obejmuje zarówno samo przemieszczanie z miejsca na miejsce, jak i wszelkie czynności konieczne do osiągnięcia tego celu, tj. czynności ładunkowe (załadunek, wyładunek, przeładunek) oraz czynności manipulacyjne (np. opłaty); także dział gospodarki świadczący usługi polegające na przemieszczaniu osób i ładunków; t. bywają też nazywane zespół osób lub partia przemieszczanych ładunków.
oceaniczny obszar zoogeograficzny, w którym temperatura wód powierzchniowych przekracza 20°C, co mniej więcej odpowiada strefie międzyzwrotnikowej.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia