godzina

Encyklopedia PWN

pomiary instrumentalne wartości elementów meteorologicznych oraz obserwacje wizualne (wzrokowe) obiektów (np. chmur, cząstek opadowych) i zjawisk atmosferycznych, wykonywane w celu poznania aktualnego stanu atmosfery.
ciekłe lub stałe cząstki, które powstają w procesach zachodzących w atmosferze ziemskiej i opadają w kierunku ziemi pod wpływem siły ciężkości;
Piasecki Frank, ur. 24 X 1919, Filadelfia, zm. 11 II 2008, tamże,
amerykański konstruktor śmigłowców, pochodzenia polskiego.
biol. utrzymywanie się roślin i zwierząt na wodzie lub w jej toni — pływanie bierne, oraz ruch lokomocyjny zwierząt w wodzie — pływanie czynne.
przewidywanie stanu atmosfery i związanych z nim zjawisk meteorologicznych dotyczących określonego obszaru i przedziału czasu.
radio publiczne (PR S.A.) ma 17 rozgłośni regionalnych: Radio Białystok z siedzibą w Białymstoku, PR Pomorza i Kujaw (Bydgoszcz), Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Łódź, Radio Olsztyn, PRO FM (Opole), Radio Merkury (Poznań), Radio Rzeszów, Radio Szczecin, Radio Wrocław, Radio dla Ciebie (Warszawa) i Radio Zachód (Zielona Góra). Wszystkie stacje dysponują nadajnikami UKF o zasięgu lokalnym. W 1990 rozgłośnie regionalne PR nadawały około 4 godzin programu dziennie na antenach radia centralnego. W ciągu następnych 2 lat przeniosły się na własne częstotliwości, rozbudowując program do 24 godzin na dobę. Pozostając antenami radia publicznego, zasilanymi wpływami z abonamentu, upodobniły się pod względem brzmienia do lokalnych stacji prywatnych. Ich program (w sumie) zajmuje drugie miejsce pod względem słuchalności w Polsce (1999).
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia