Sycylia

Encyklopedia PWN

konflikt między grupą demokratycznych państw Europy Zachodniej, do których później przyłączyły się USA i ZSRR, występujące w obronie własnych pozycji w Europie i na świecie, a państwami faszystowskimi (oraz ich sojusznikami), zmierzającymi do zdobycia hegemonii w świecie; konflikt w warunkach wielkiego skoku naukowo-technicznego, który doprowadził do rozwarstwienia sił zbrojnych na nowoczesne armie (głównie niemiecka) wyposażone w najnowsze typy uzbrojenia i tradycyjne armie przede wszystkim państw średnich i małych.
miejsce wydobywania się na powierzchnię Ziemi (także powierzchnię innych planet i ich satelitów) produktów erupcji: lawy (wulkan lawowy), materiałów piroklastycznych (wulkan pyłowy, szlakowy) oraz gazów wulkanicznych (wulkan gazowy).
ogół gat. zwierząt występujących na wyspach, charakteryzujące się określonymi przystosowaniami, wykształconymi w drodze ewolucji.
w starożytności kolonia gr. na Sycylii, → Mesyna.
zemsta krwawa, wendeta, wróżda,
etnogr. zasada prawa zwyczajowego, zgodnie z którą czyn przestępczy (zwłaszcza zabójstwo) popełniony przez członka jednej grupy na członku innej grupy tego samego społeczeństwa rodzi stosunek społ. oparty na wzajemnej morderczej wrogości („bycia we krwi”) i podlega sankcji bezpośredniego krwawego odwetu;
Żychliński Ludwik, ur. 1837, Poznańskie, zm. po 1901, Brusno (pow. lubaczowski),
, brat Teodoradziałacz niepodległościowy, pamiętnikarz;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia