Internet

Encyklopedia PWN

Pomoże, Radio Pomoże,
radio muzyczno-informacyjne, założone 1993 w Bydgoszczy; koncesję otrzymało 1994; nadaje 24 godziny na dobę (na żywo); potencjalna liczba słuchaczy — 500 tys.; zasięgiem obejmuje 45 km; programy o największej słuchalności są nadawane między 9.00 a 14.00 (muzyka środka, serwisy informacji lokalnych z kraju i ze świata, drogowe, publicystyka, poradnictwo); redaktor nacz. D. Tomaszewski; przekaz też za pośrednictwem Internetu; http://www.pomoze.cps.pl/.
prasa polska za granicą,
od XIX w. ukazywało się nie mniej niż 3,5–4 tys. tytułów, a jeśli dodać wydawane przez Polaków zamieszkujących ościenne państwa, liczba ta może wzrosnąć do 4–4,5 tys.; wszystkie powstawały jako odpowiedź na potrzeby konkretnych społeczności. Obecnie emigranci czytający prasę polonijną w mniejszym stopniu wywodzą się z dawnej emigracji zarobkowej, w większym to najnowsi przybysze (z lat 80. i 90.), zaś największa grupa to emigracja kombatancka. To dzięki nim wciąż jeszcze ukazują się polskie gazety codzienne („Nowy Dziennik” i  „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza”), tygodniki w kilkunastu miastach oraz kilkaset biuletynów różnych stowarzyszeń. Niektóre z nich drukowane są zresztą w dwóch językach lub wręcz w języku danego państwa. Z czasopism zakładanych przez nowsze emigracje polityczne (z 1968 „Aneks”, z lat 1980–89 „Kontakt”, „Archipelag”) niewiele się utrzymało do dziś, a niektórzy wydawcy wrócili do kraju po upadku komunizmu. Renesans polskich czasopism u wschodnich sąsiadów (gdzie mieszka dużo ponad 1 mln Polaków) okazał się znacznie skromniejszy niż się spodziewano. Polskie pisma ukazują się systematycznie tylko w Wilnie („Kurier Wielenski”) i na Białorusi („Głos znad Niemna”). Potężna mniejszość polska w Niemczech nie zdobyła się na utrwalenie żadnej z nielicznych inicjatyw wydawniczych. Po 1989 zapotrzebowanie Polaków z krajów ościennych w znacznym stopniu wypełnia prasa krajowa. Coraz bardziej popularne jest czytanie gazet z Polski za pośrednictwem Internetu. Niegdysiejsze gazety polonijne dziś są raczej dodatkami do gazet napływających z kraju.
inform. przesyłanie danych w postaci strumieni;
publiczne biblioteki, biblioteki powszechne,
biblioteki o charakterze uniwersalnym, bezpłatnie udostępniające zbiory wszystkim, utrzymywane z funduszów państw. lub samorządów terytorialnych.
Puls, Radio Puls — Lublin,
radio muzyczno-informacyjne, założone 1992 w Lublinie;
Rabobank International
[r. ıntərnạ̈sznəl],
jedna z największych grup bankowych na świecie, jedyny prywatny bank legitymujący się ratingiem AAA,
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia