Bułgarii

Encyklopedia PWN

Tryjarski Edward, ur. 31 III 1923, Warszawa, zm. 23 VIII 2021, tamże,
turkolog;
ustawa zasadnicza Bułgarii uchwalona — po odzyskaniu przez nią państwowości — przez Zgromadzenie Ustawodawcze 28 IV 1879 w Tyrnowie;
konflikt między grupą demokratycznych państw Europy Zachodniej, do których później przyłączyły się USA i ZSRR, występujące w obronie własnych pozycji w Europie i na świecie, a państwami faszystowskimi (oraz ich sojusznikami), zmierzającymi do zdobycia hegemonii w świecie; konflikt w warunkach wielkiego skoku naukowo-technicznego, który doprowadził do rozwarstwienia sił zbrojnych na nowoczesne armie (głównie niemiecka) wyposażone w najnowsze typy uzbrojenia i tradycyjne armie przede wszystkim państw średnich i małych.
Achtopol, Achtọpoł,
m. w południowo-wschodniej Bułgarii, w obwodzie Burgas, 15 km na południowy wschód od Carewa, w pobliżu granicy z Turcją, nad M. Czarnym.
Afraszte Mohammad Ali, ur. 1892, zm. 1959,
irański poeta i pisarz;
agraryzm
[łac. agrarius ‘rolny’],
kierunek w myśli politycznej oraz ruchy społeczno-polityczne rozwijające się od połowy XIX w. Termin „agraryzm” jest używany w 3 podstawowych znaczeniach: 1) ruch polityczno-społeczny właścicieli ziemskich u schyłku XIX w. w Niemczech; 2) doktryny polityczno-społeczne określające znaczenie i funkcje warstwy chłopskiej; 3) ruchy chłopskie oparte na tych doktrynach.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia