• Na czasie
  „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków — Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” — czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj więcej.
 • Dziś obchodzimy
  Dzień Babci, święto dla uhonorowania wszystkich babć zaczęto obchodzić w Polsce dopiero w latach 60. XX wieku. Duże zasługi w jego popularyzacji miały takie czasopisma jak „Kobieta i Życie” czy „Express Wieczorny”. Czy wiesz, jakie przysłowia związane są z babcią?
 • Historia Polski w herbie
  Urzędowy wzór godła państwowego Polski Ludowej wprowadził dekret Rady Państwa PRL z 7 XII 1955 roku. Wcześniej posługiwano się orłem z 1927 roku, pozbawionym jednak korony. Konkurs z 1947 nie przyniósł rozstrzygnięcia. Ustalenia dekretu (poza koroną usunięto również złotą bordiurę wokół tarczy) potwierdziła ustawa z 31 I 1980 roku.
 • To ciekawe
  Koran wprawdzie wyraźnie podkreśla przewagę mężczyzny nad kobietą, trzeba jednak pamiętać, że w porównaniu z okresem przedmuzułmańskim prawodawstwo islamu przyniosło poprawę pozycji kobiety, przede wszystkim w zakresie prawa do dziedziczenia i prawa małżeńskiego. Mekkańskie sury koraniczne potępiają zwyczaj zabijania nowonarodzonych dziewczynek oraz wykorzystywanie wdów i sierot. Islam przyznał kobietom prawo dziedziczenia i zapewnił im ochronę ze strony rodziny — mężczyzna miał od tej pory obowiązek utrzymania żony i dzieci. Chociaż wielożeństwo było w islamie dozwolone, mężczyzna musiał ograniczyć się do czterech żon i traktować je równo.

Rekordziści

Najgłębszy ocean Ziemi
Ocean Spokojny — 11 034 m w Rowie Mariańskim.

Cytat dnia

„Trzeba przedstawiać naturę podług walca, kuli, stożka (...)”
(z listu do E. Bernard)

Imieniny

Sty 21

Agnieszki, Jarosława, Jarosławy, Ksenofonta

Dzień w historii

Sty 21

zdarzyło się
1924
walka o władzę w ZSRR po śmierci Włodzimierza Lenina.
1985
pierwsze zimowe wejście na Dhaulagiri — A. Czok i Jerzy Kukuczka (Polska).
urodzili się
1905
Dior Christian, fr. projektant mody damskiej.
1928
Kornai Janos, ekonomista węgierski; .
odeszli
1938
Méliès Georges, fr. reżyser film.; pionier sztuki filmowej.
1963
Grzesiuk Stanisław, pisarz, z zawodu elektomechanik.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia