Praslin
 
Praslin — wyspa dziwnych palm
rodzaj — wyspa
państwo — Seszele
położenie — Ocean Indyjski, archip. Seszeli
powierzchnia — 39 km2
Położona na zachodnim Oceanie Indyjskim Praslin (39 km2) jest największą po Mahé wyspą Seszeli. Ma unikatowe warunki przyrodnicze. Górzyste wnętrze (367 m n.p.m. — Praslin Island Peak) długiej na 12, a szerokiej maksymalnie na 5 km wyspy pokrywa gęsty las. Linia brzegowa ma długość 43 km, z czego ponad połowę zajmują piaszczyste plaże, a kąpiel w morzu ułatwiają rafy koralowe obecne wokół niemal całej wyspy.
Najsilniejszym magnesem przyciągającym przybyszów jest park narodowy Vallée de Mai, uznany za Światowe Dziedzictwo Ludzkości UNESCO. Największą atrakcją jest w nim około 4000 endemicznych palm Lodoicea maldivica, dających uznawane za największe na świecie (do 20 kg) owoce o oryginalnym kształcie kobiecych bioder. Wędrując w tym rezerwacie wytyczonymi ścieżkami, można natknąć się na rzadkie gatunki ptaków (m.in. czarną papugę), latających ssaków (owocożerne nietoperze) i endemiczny gatunek gekonów. Dwa punkty widokowe oferują interesujący widok na sąsiednie wyspy archipelagu. W sąsiedztwie parku znajduje się największy na Praslin wodospad.
Odkryta w 1744 r. Praslin została zasiedlona w 1768 r. Nieco ponad 200 lat później, w 1998 r., liczyła już około 5000 mieszkańców. Życie na wyspie płynie wolno. Brak większego osiedla. Ludność jest rozproszona po kilku niewielkich osadach wzdłuż wybrzeża południowego oraz wschodniego i zajmuje się głównie obsługą ruchu turystycznego, rolnictwem i rybołówstwem. Uprawia się palmy kokosowe. Świeże orzechy oraz ich suszony miąższ — koprę — wywozi się na Mahé. Na niewielkim obszarze przetrwała uprawa wanilii. Uprawia się także warzywa, a hoduje — trochę drobiu i bydła mlecznego. Wody oceanu dostarczają ryb i skorupiaków wykorzystywanych w miejscowych restauracjach.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Seszele, dolina Mai, Lodoicea maldivicafot. M. Jędrusik/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia