Michałowski Piotr, Seńko
 
Michałowski Piotr, Seńko
autor — Michałowski Piotr
data powstania — 1846–1848
technika — olej, płótno
wymiary — 62 × 46,5 cm
miejsce przechowywania — Muzeum Narodowe w Krakowie
Wizerunek Seńki, chłopa z należącego do malarza majątku Bolestraszyce, uważane jest za jedno z najwybitniejszych dzieł Michałowskiego-portrecisty. Model pozował z balwierską miską na głowie, albowiem obraz powstawał jako studium do kompozycji inspirowanej ulubioną lekturą artysty — Don Kichotem Cervantesa. Bolestraszycki wieśniak miał w niej odgrywać rolę Sancho Pansy.
W studium głowy Seńki uwidoczniła się najbardziej charakterystyczna cecha portretowego malarstwa Michałowskiego: rezygnacja z zewnętrznej świetności przedstawienia na rzecz pogłębionej analizy psychologicznej połączona z ograniczeniem polifoniczności zestrojów barwnych. Na ciemnym tle jaśnieje tylko różowa karnacja żywej, plastycznej twarzy chłopa. Reszta jego postaci jest nieważna, zaledwie zaznaczona kilkunastoma pociągnięciami pędzla. W twarzy Seńki, który w czasie powodzi stracił cały swój dobytek i popadł w skrajną nędzę, Michałowskiemu udało się uchwycić i scharakteryzować człowieka pokornego i bezgranicznie uległego wobec zrządzeń losu.
Dariusz Konstantynów
zgłoś uwagę
Ilustracje
Michałowski Piotr, Seńko, 1846–1848 — Muzeum Narodowe, Krakówfot. Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia