Koh Lanta Yai
 
Koh Lanta Yai — wyspa wielkich jaszczurów
rodzaj — wyspa
nazwa — Ko Lanta Yai
państwo — Tajlandia
położenie — Morze Andamańskie
powierzchnia — 130 km2
Powierzchnia Koh Lanta Yai wynosi około 130 km2. Wyspa ma kształt zbliżony do wąskiego prostokąta o długości około 23 km i szerokości 5–6 km. Na tej położonej na Morzu Andamańskim wyspie znajduje się 19 odludnych, długich i szerokich plaż z białym, drobnym piaskiem. Wiele z nich sąsiaduje z pierwotnym lasem deszczowym, szczęśliwie nie do końca wyciętym przez mieszkańców. W południowej części Koh Lanta w 1990 założono park narodowy (Koh Lanta National Marine Park), o powierzchni 134 km2. W jego skład wchodzą także duże obszary wód przybrzeżnych. W parku żyją m.in. ogromne jaszczury oraz makaki, pytony, kobry, dziki, cywety i ponad 100 gatunków ptaków. Najokazalszym jest biały orzeł morski o rozpiętości skrzydeł 70 cm. Ciekawe, że na południowo-zachodnich plażach łatwiej spotkać jaszczury i małpy niż turystów.
Wnętrze wyspy zajmują porośnięte lasem góry o przebiegu NW–SE. Najwyższe wzniesienie sięga 488 m n.p.m. W wapiennym podłożu powstały jaskinie, które można, przy odrobinie odwagi, zwiedzać.
Koh Lanta Yai pozostaje obszarem charakteryzującym się tradycyjną gospodarką. Turystyka jest zjawiskiem nowym i choć pociąga wielu mieszkańców wyspy ze względu na potencjalne źródło dochodów, wciąż pozostaje w początkowym stadium rozwoju. W 1998 nie było tam ani kilometra asfaltowej drogi, a kabel energetyczny dociągnięto dopiero w 1996. Tradycyjnym zajęciem ludności pozostaje rolnictwo i rybołówstwo. W centralnej części wyspy uprawia się głównie kauczukowce, a na północno-wschodnich skrajach — ananasy i palmy oleiste. Wzdłuż wybrzeży znajdują się ryżowiska. W wielu miejscach wyspy rosną liczi, duriany oraz nanercza i bananowce.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Koh Lanta Yai fot. Maciej Jędrusik/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia