Gdzie szukać planet?
 
Gdzie szukać planet?
Najlepiej skorzystać z pomocy atlasu lub katalogu. Jeżeli nie mamy ich pod ręką, spójrzmy na zachód, południe i wschód. Jeśli zobaczymy coś bardzo jasnego i nie wyżej niż 60° ponad horyzontem, to możemy podejrzewać, że jest to Wenus, Mars, Jowisz lub lampka na odległym dźwigu. W odstępie tygodnia, dwóch tygodni porównajmy położenie tego światła względem gwiazd. Jeżeli uległo zmianie, to widzimy planetę. Jeśli jest wyraźnie czerwona, jest to Mars. Jeżeli jest wciąż w pobliżu Słońca (widoczna niedługo po zachodzie Słońca bądź niedługo przed jego wschodem), to na pewno Wenus.
Wenus jest zawsze dosyć blisko Słońca. Raz się od niego oddala, raz przybliża. Jeśli znajduje się na lewo od Słońca (na wschód), będzie widoczna o zmierzchu (Gwiazda Wieczorna). Jeśli jest po stronie prawej (zachodniej), będzie widoczna przed świtem (Gwiazda Poranna, Jutrzenka).
Pozostałe planety przez większość czasu poruszają się względem gwiazd z zachodu na wschód. Czasami, po zatrzymaniu, przez krótki czas cofają się, by ponownie się zatrzymać i wrócić do stanu naturalnego, czyli ruchu na wschód. Względem horyzontu poruszają się podobnie jak Słońce.
zgłoś uwagę
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia