Desroches
 
Desroches — samotność piaszczystego luksusu
rodzaj — wyspa
nazwa — Desroches, fr. Île Desroches
państwo — Seszele
położenie — Ocean Indyjski, archip. Seszeli
powierzchnia — 4,2 km2
Na Desroches leci się małym samolotem z Mahé, największej z wysp Seszeli. Lot trwa godzinę. Desroches to największa, choć zajmuje zaledwie 4,2 km2, wyspa w koralowej grupie Amirantów. Od pozostałych oddziela ją kanał o szerokości 20 km i głębokości 1650 m. W najszerszym miejscu Desroches ma zaledwie 1,5 km, ale mimo to znalazło się na niej miejsce na lądowisko.
Cała wyspa to wielki gaj palm kokosowych, zajmujących ponad 90% powierzchni. Tylko wybrzeża są inne. Tam rosną głównie drzewa takamaka (Calophylum takamahaca) i filaosy, zwane gdzie indziej kazuarynami (Casuarina esquisetifolia). Przy brzegu południowym ocean jest wzburzony, za to północ otwarta na wnętrze laguny jest spokojna. Wody laguny pełne są małych, kolorowych ryb. Żyje też tam sporo dużych żółwi morskich (Eretmochelys imbricata). Mało już zostało na świecie miejsc, w których można je spotkać w takiej ilości i z tak bliska obserwować. Niemal cała wyspa to plaża, ale ta najlepsza sięga 10 m w głąb lądu. Piasek jest biały i bardzo drobny.
Słonej wody jest w bród, brak natomiast wód słodkich. Ich brak sprawił, że Desroches zaludniono późno. Dziś mieszka tam prawie 70 osób. Niemal wszyscy trudnią się obsługą turystów. Jedyny, znajdujący się zaledwie 20 m od brzegu hotel posiada 20 luksusowych pokoi z 40 miejscami, satelitarną łączność ze światem i wodociąg wykorzystujący słodką wodę oczyszczoną w odsalarni wód gruntowych. W hotelu znajduje się jedyna restauracja. Cyklony na Desroches to rzadkość, ale ciekawe, co czuli turyści, którzy mieszkali w hotelu w połowie maja 1990 r., gdy cyklon Ikonjo zdmuchnął większą część budynku.
O ile turyści pławią się w luksusie, o tyle tubylcy żyją w trudnych warunkach. Domy kryte blachą nie dają schronienia przed upałem. Osiedle nie ma wodociągu. Poza niewielkim boiskiem brak tutaj terenów rekreacyjnych.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Desroches (Seszele)fot. M. Jędrusik/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia