Buenos Aires
 
Buenos Aires
Stolica Argentyny, położona u ujścia rzeki la Plata do Oceanu Atlantyckiego, jest drugim co do wielkości (po brazylijskim Sao Paulo) miastem Ameryki Południowej. Aglomeracja Buenos Aires liczy obecnie niemal 12 mln mieszkańców, co stanowi ok. 33% ludności całego kraju. Jest największym ośrodkiem handlowym, finansowym, politycznym i przemysłowym oraz najważniejszym węzłem komunikacyjnym Argentyny.
Założone w 1536 przez Pedro de Mendozę Buenos Aires, przez trzy wieki było praktycznie wielką wioską, której prawdziwy rozwój nastąpił dopiero od połowy XIX w. Miasto rozwinęło i rozbudowało się szczególnie po ustanowieniu go stolicą państwa w 1890, by już na początku XX w. stać się światowym centrum mody i sztuki, mekką kultury i Paryżem obu Ameryk.
Dzisiejsze Buenos Aires charakteryzuje się wielką rozległością zabudowy miejskiej, z przewagą domów jednorodzinnych. Ścisłe centrum miasta, o wysokiej zabudowie, ma układ niemal idealnej szachownicy i skupia elity polityki i biznesu, jest także tętniącym do późnych godzin nocnych centrum kultury oraz rozrywki. Charakteryzuje je jednak uderzający brak zieleni. Przylegające do centrum San Telmo i La Boca cieszą się opinią dzielnic artystów. Północne Barrio Norte jest najbardziej ekskluzywną dzielnicą mieszkaniową argentyńskiej arystokracji, zaś dzielnice południowe, o charakterze przemysłowym i robotniczym, to głównie chaotycznie zabudowywane slumsy.
Pomimo swych ogromnych rozmiarów Buenos Aires posiada imponująco sprawną sieć komunikacji publicznej. Główna ulica miasta — Avenida 9 del Julio jest uznawana za najszerszą ulicę na świecie.
Anita Kucharska i Maciej „Kruger” Kiersztyn
zgłoś uwagę
Ilustracje
Buenos Aires, jedna z ulic (Argentyna)fot. M. „Kruger” Kiersztyn/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Buenos Aires, zdjęcie satelitarne fot. NASA
Buenos Aires, dzielnica włoskich imigrantów La Bocafot. Glob 4/P. Rojan
Buenos Aires, Pałac Prezydencki (Argentyna)fot. T. Kniołek/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Buenos Aires, Teatro Colon (Argentyna)fot. T. Kniołek/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Buenos Aires, gmach Kongresu .fot. T. Kniołek/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia