Bali
 
Bali — w cieniu czynnego wulkanu
rodzaj — wyspa
nazwa — Bali
państwo — Indonezja
położenie — Ocean Spokojny, archip. Małych Wysp Sundajskich
powierzchnia — 5,6 tys. km2
Wśród Małych Wysp Sundajskich, między Morzem Jawajskim a Oceanem Indyjskim, wyrasta najpiękniejsza perła archipelagu — wyspa Bali. Spora to perła — jej powierzchnia sięga 5500 km2 — i wysoka, bowiem góruje nad nią czynny wulkan Agung (3142 m n.p.m.). Wulkan wznosi się w północnej części wyspy, południe jest nizinne. Gorący i wilgotny klimat podrównikowy sprzyjał bujnej roślinności. Można tam spotkać zrzucające liście lasy monsunowe i wiecznie zielone lasy deszczowe. Lasy zachowały się w górach; w niższych partiach zboczy i na nizinach mocno je przetrzebiono, by zrobić miejsce na pola uprawne, przede wszystkim na ryżowiska. Odłogujące pola porasta sawanna, spośród której wyłaniają się dumnie potężne baniany, którym Balijczycy oddają cześć boską.
Piękny krajobraz starasowanych pól uprawnych i lasów, nad którymi góruje imponujący stożek wulkanu Batur z rozległym kraterem, to widok przyciągający na Bali setki tysięcy turystów rocznie. Cieszy ich nie tylko przyroda, ale i zabytki miejscowej kultury, wykształconej pod wpływem animizmu oraz hinduizmu i buddyzmu, które dotarły na Bali w IX w. Dzięki temu sztuka balijska jest niezwykle barwna, pełna wyobrażeń roślin, sylwetek ludzkich i fantastycznych tworów. Wszystkie one umieszczane są na rozmaitym tworzywie, od kamieni i drewna po delikatne tkaniny. Wspaniale rozwinął się na wyspie także wayang — teatr cieni.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Batur, kaldera wulkanu na wyspie Bali — wys. 1717 m fot. T. Komornicki/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia