Colt Samuel
 
Encyklopedia PWN
Colt
[koult]
Samuel, ur. 19 VII 1814, Hartford (stan Connecticut), zm. 10 I 1862, tamże,
amerykański konstruktor broni, wynalazca rewolweru.
Kalendarium
Urodził się 19 VII 1814 w Hartford (stan Connecticut). Samuel, jako chłopiec uczący się w lokalnej szkole, już pracował w fabryce włókienniczej ojca. Od chłopięcych lat interesował się działaniem maszyn. Miał „duszę wynalazcy”, jednak jego wczesne pomysły były mało realne, a jego eksperymenty źle się kończyły. Został nawet relegowany ze szkoły (Amherst Academy) po pożarze wywołanym jednym z eksperymentów. Potem praktykował jako marynarz i 1830 popłynął w podróż do Indii. Podczas rejsu powziął pomysł wykorzystania bębenka w broni palnej. Mając 18 lat, porzucił marynarkę i zaczął gromadzić pieniądze na wykonanie prototypu rewolweru własnego pomysłu. Sporządził drewniany model, a potem tworzył modele metalowe, stale udoskonalając konstrukcję. Colt zarobił fortunę na produkcji rewolwerów.
Miał też osiągnięcia na innych polach, m.in. wynalazł zdalnie odpalaną minę morską (1843), prowadził firmę telegraficzną, wynalazł możliwość przesyłania wiadomości za pomocą kabla podwodnego. Zmarł 10 I 1862 w Hartford.
Dzieje colta
W 1835 opatentował ostateczną wersję swego największego wynalazku — sześciostrzałowy rewolwer bębenkowy (nazwany coltem). Uzyskał patenty: w Anglii, Francji, a później (1836) także w Stanach Zjednoczonych. Był to rewolwer kapiszonowy, odznaczał się szybkostrzelnością, celnością, dobrym zasięgiem. Ogromną wadą było powolne ładowanie. Do każdej komory wsypywało się odmierzoną ilość prochu, ubijało, zakładało kapiszony — kapturki (miseczki) z masą wybuchającą przy uderzeniu, stosowane do inicjowania zapłonu ładunku prochowego. Colt uruchomił w Paterson, w stanie New Jersey, fabrykę (Patent Arms Manufacturing Company) produkującą rewolwery bębenkowe. Ponieważ Departament Obrony odmówił wprowadzenia rewolwerów do uzbrojenia armii Stanów Zjednoczonych, sprzedaż była tak mała, że fabryka 1842 zbankrutowała. Zamówienia rządowe przyszły dopiero wtedy, gdy użycie rewolwerów w wojnie meksykańskiej 1846–48 wykazało ich skuteczność i niezawodność. Zamówienie opiewało na 1000 sztuk. Colt, który wówczas nie miał własnej fabryki, nawiązał współpracę z Eli Whitney’em. Jej wynikiem była produkcja rewolweru znanego pod nazwą Colt-Walker Dragoon. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży pierwszej części zamówionej broni, 1847 Colt kupił ziemię w Hartford, stan Connecticut. Założył tam 1854 wielką wytwórnię broni, wówczas największą na świecie (fabryka spłonęła 1864, ale została odbudowana; obecnie Colt Industries). W 1852 założył także fabrykę w Pimlico w okolicach Londynu. Swój rewolwer prezentował na Wielkiej Wystawie 1851.
Colt opracował i produkował rozmaite modele rewolwerów; m.in. Pocket Model, produkowany od 1848; Colt Navy, od 1851, Police Model 1862. Rewolwery Colta bardzo rozpowszechniły się podczas wojny secesyjnej 1861–65. Konkurencją dla wytwórni Colta była założona 1857 przez konstruktorów broni H. Smitha i D.B. Wessona w Springfield firma Smith & Wesson oraz firma Remingtonów. Rewolwery tych firm były używane przez obie walczące strony tej wojny (rewolwerami Colta posługiwali się m.in. walczący w powstaniu styczniowym 1863–64.)
Broń wytwórni Colta
Nazwa „colt” obejmuje różne wzory broni strzeleckiej pochodzące od nazwiska konstruktora — Colta, a następnie od wytwórni Colt Company. Są to głównie rewolwery i pistolety powtarzalne.
Po śmierci Colta w wytwórni skonstruowano wiele nowych modeli broni krótkiej, w tym 1872, produkowany do dziś w różnych odmianach, rewolwer Colt Peacemaker, uważany za „legendę Dzikiego Zachodu”. Wadą rewolwerów Colta było powolne wybijanie łusek rozładownikiem prętowym. W 1887 pojawiły się modele, w których używano uruchamianego ręcznie rozładownika gwiazdkowego. W 1910 John Moses Browning, który pracował wówczas w firmie Colt, skonstruował pistolet powtarzalny, znany jako Colt 1911. Wiele wersji tego pistoletu używano w I wojnie światowej i po doświadczeniach wojennych opracowano standardowy model (znany jako M1911A1); ładowany nabojami kalibru 11,43 mm (0,45 cala, „Czterdzestka Piątka”).
zgłoś uwagę
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia