odcisk

Encyklopedia PWN

dinozaury, Dinosauria,
nadrząd lądowych gadów naczelnych (archozaurów). Występowały od późnego triasu (ok. 200 mln lat temu) do końca kredy (65 mln lat temu) na wszystkich kontynentach; z terenów Polski znane z jurajskich tropów z Gór Świętokrzyskich oraz fragmentów szkieletów teropodów: z końca triasu z Lisowic na Śląsku (powiat lubliniecki) i wczesnej jury z Sołtykowa w Górach Świętokrzyskich.
falka, ang. wavelet, fr. ondelette,
mat. ważne i użyteczne narzędzie współcz. matematyki stosowanej: funkcja Ψ zmiennej rzeczywistej nazywa się f. (lub matką-f.), gdy rodzina funkcji uzyskanych z niej poprzez skalowanie i przesuwanie Ψn,k(x) = 2n/2Ψ(2nx – k), gdzie n i k — liczby całkowite, stanowi bazę ortonormalną przestrzeni L2(ℝ) funkcji całkowalnych z kwadratem na osi rzeczywistej, tzn. gdy dowolną funkcję f(x) z przestrzeni L2(ℝ) można przedstawić w postaci szeregu f.: f(x) = an, kΨn, k(x).
archeol. kultura schyłku epoki kamienia i początków epoki brązu charakterystyczna dla obszarów strefy leśnej północno-wschodniej Europy, położonych w dorzeczu górnej Wołgi i Oki;
Fauzan, Grotte de
[grot dö fozạ̃],
Grotte d’Aldène, Grande Grotte de Minerve, Grotte de Cesseras,
jaskinia w południowej Francji, u podnóża pasma górskiego Noire, na północny zachód od Narbonne;
filogeneza
[gr. phylḗ ‘plemię’, génesis ‘pochodzenie’],
rozwój rodowy organizmów,
przebieg ewolucyjnego różnicowania organizmów jako rezultat wyodrębniania się nowych linii rozwojowych i wymierania innych.
Food-Vessel kultura
[k. fu:d wẹsəl],
archeol. kultura charakterystyczna dla społeczności o gospodarce hodowlanej z wczesnej epoki brązu (1. poł. II tysiąclecia p.n.e.);
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia