Mistrzowie olimpijscy w lekkoatletycznych biegach długich
|
Rok
|
5000 m
|
10 000 m
|
Maraton
|
1896 |
— — |
— — |
S. Louis (Grecja)a — |
1900 |
— — |
— — |
M. Théato (Francja) — |
1904 |
— — |
— — |
T. Hicks (USA) — |
1908 |
— — |
— — |
J. Hayes (USA) — |
1912 |
H. Kölehmainen (Finlandia) — |
H. Kölehmainen (Finlandia) — |
K. McArthur (Afryka Pd.) — |
1920 |
J. Guillemot (Francja) — |
P. Nurmi (Finlandia) — |
H. Kölehmainen (Finlandia) — |
1924 |
P. Nurmi (Finlandia) — |
V. Ritola (Finlandia) — |
A. Stenroos (Finlandia) — |
1928 |
V. Ritola (Finlandia) — |
P. Nurmi (Finlandia) — |
A. El Quafi (Francja) — |
1932 |
L. Lahtinen (Finlandia) — |
J. Kusociński (Polska) — |
J. Zabala (Argentyna) — |
1936 |
G. Hockert (Finlandia) — |
I. Salminen (Finlandia) — |
K. Son (Japonia) — |
1948 |
G. Reiff (Belgia) — |
E. Zatopek (Czechosłowacja) — |
D. Cabrera (Argentyna) — |
1952 |
E. Zatopek (Czechosłowacja) — |
E. Zatopek (Czechosłowacja) — |
E. Zatopek (Czechosłowacja) — |
1956 |
W. Kuc (ZSRR) — |
W. Kuc (ZSRR) — |
A. Mimoun (Francja) — |
1960 |
M. Halberg (Nowa Zelandia) — |
P. Bołotnikow (ZSRR) — |
A. Bikila (Etiopia) — |
1964 |
R. Schul (USA) — |
W. Mills (USA) — |
A. Bikila (Etiopia) — |
1968 |
M. Gammoudi (Tunezja) — |
N. Tamu (Kenia) — |
M. Wolde (Etiopia) — |
1972 |
L. Viren (Finlandia) — |
L. Viren (Finlandia) — |
F. Shorter (USA) — |
1976 |
L. Viren (Finlandia) — |
L. Viren (Finlandia) — |
W. Cierpinski (NRD) — |
1980 |
M. Yifter (Etiopia) — |
M. Yifter (Etiopia) — |
W. Cierpinski (NRD) — |
1984 |
S. Aouita (Maroko) — |
A. Cova (Włochy) — |
C. Lopes (Portugalia) J. Benoit (USA) |
1988 |
J. Ngugi (Kenia) — |
M. Boutayeb (Maroko) N. Bondarienko (ZSRR) |
G. Bordin (Włochy) R. Mota (Portugalia) |
1992 |
D. Baumann (Niemcy) — |
K. Skah (Maroko) D. Tulu (Etiopia) |
Young-Cho Kwang (Korea Pd.) W. Jegorowa (WNP) |
1996 |
V. Niyangabo (Burundi)Junxia Wang (Chiny) |
H. Gebrselassie (Etiopia) F. Ribeiro (Portugalia) |
J. Thugwane (RPA) F. Roba (Etiopia) |
2000 |
M. Wolde (Etiopia) G. Szabo (Rumunia) |
H. Gebrselassie (Etiopia) D. Tulu (Etiopia) |
G. Abera (Etiopia) N. Takahashi (Japonia) |
2004 |
H. El Guerrouj (Maroko) M. Defar (Etiopia) |
K. Bekele (Etiopia) Huina Xing (Chiny) |
S. Baldini (Włochy) M. Noguchi (Japonia) |
2008 |
K. Bekele (Etiopia) T. Dibaba (Etiopia) |
K. Bekele (Etiopia) T. Dibaba (Etiopia) |
S. Wangiru (Kenia) C. Tomescu (Rumunia) |
2012 |
M. Farah (W. Brytania) M. Defar (Etiopia) |
M. Farah (W. Brytania) T. Dibaba (Etiopia) |
S. Kiprotich (Uganda) T. Gelana (Etiopia) |
2016 |
M. Farah (W. Brytania) V. Cheruiyot (Kenia) |
M. Farah (W. Brytania) A. Ayana (Etiopia) |
E. Kipchoge (Kenia) J. Sumgong (Kenia) |
2020 |
J. Cheptegei (Uganda) S. Hassan (Holandia) |
S. Barega (Etiopia) S. Hassan (Holandia) |
E. Kipchoge (Kenia) P. Jepchirchir (Kenia) |