Żmurko Franciszek, Portret kobiecy
 
Żmurko Franciszek, Portret kobiecy
autor — Żmurko Franciszek
data powstania — 1884
technika — olej, płótno
wymiary — 74 × 51 cm
miejsce przechowywania — Muzeum Narodowe w Warszawie
Tematem najczęściej pojawiającym się w twórczości Franciszka Żmurki były sceny orientalne, przyciągające widza wirtuozerią w odtwarzaniu pięknych kobiecych ciał, bogactwem mistrzowsko malowanych akcesoriów oraz jawnym lub ukrytym erotyzmem, często łączącym się z elementami makabry.
Kobieta z wachlarzem, namalowana we Florencji podczas jednej z licznych podróży artysty do Włoch, jest bardzo dobrym przykładem wykreowanego przez niego typu idealnej urody kobiecej, jednoczącego delikatność z powabem i zmysłowością.
Obraz ten, podobnie jak pozostałe dzieła artysty, charakteryzuje harmonijny koloryt i precyzja techniki malarskiej. Dziełami tego rodzaju Żmurko zapewnił sobie ogromne powodzenie u publiczności. Upojony sukcesem zaczął jednak powielać te same motywy, kopiował samego siebie. Już nie tworzył, lecz niemal seryjnie produkował sentymentalne kobiece „główki”. W rezultacie jego sztuka uległa zmanierowaniu i w opinii historyków sztuki na długie dziesięciolecia stała się synonimem artystycznej rutyny i złego gustu.
Dariusz Konstantynów
zgłoś uwagę
Ilustracje
Żmurko Franciszek, Portret kobiecy , 1884 — Muzeum Narodowe, Warszawafot. T. Żółtowska-Huszcza/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia