Madagaskar
 
Madagaskar — wyspa skarbów
rodzaj — wyspa
nazwa — Madagaskar, fr. Madagascar, malgaskie Madagasikara
państwo — Madagaskar
położenie — Ocean Indyjski, oddzielony od kontynentu Afryki Kanałem Mozambickim
powierzchnia — 587 tys. km2
W skałach Madagaskaru nie brak ametystów, różowych i niebieskich beryli, turmalinów, opali i granatów. Największe skarby kryją się jednak w cudownej przyrodzie Madagaskaru. Wyspa, część Gondwany, oderwała się niegdyś od kontynentu afrykańskiego i zaczęła żyć własnym życiem. Niemal 80% wszystkich gatunków zwierząt to endemity. Nie ma tam małp i wielkich drapieżników, za to żyje ⅔ gatunków kameleonów i ¾ wszystkich lemurów świata. Lemury to urocze stworzonka z oczami jak spodki. Na wyspie żyje ich ponad 20 gatunków — od mierzącego metr indrisa, zwanego po malgasku babakoto, czyli ‘dziadek-chłopczyk’, po przyjacielskiego wari, czyli maki. Są i mniejsze niż pięść lemurzątka, gnieżdżące się w bambusach. W lasach Madagaskaru można jeszcze spotkać dwa gatunki jeży, nietoperza, dzika i fossę, drapieżnika wielkości sporego domowego kota. Reszta to niezliczone ptaki: ibisy, flamingi, kukułki, papugi i wiele innych oraz gady. To wśród nich kryje się jedyny poważny wróg człowieka — krokodyl.
Niemal dwa razy większy od Polski Madagaskar rozciąga się między 12° a 25°S. Oglądany z góry przypomina odcisk lewej stopy. Zachód to wysokie góry, sięgające, jak Maromokotro w masywie Tsaratanana niemal 3000 m n.p.m. Między masywami rozciąga się płaskowyż centralny o łagodnym klimacie. Właśnie mieszkające tam plemiona Merina pod wodzą króla Andrianampoinimeriny, pod koniec XVIII w. zawładnęły całą wyspą. I to tam tuż przed II wojną światową próbowano przesiedlić polskich Żydów, zresztą za zgodą ówczesnych władców Madagasakaru — Francuzów. Tam też znajduje się stolica Madagaskaru — Antananarywa. Patronem jednej z jej największych ulic jest Maurycy Beniowski, Polak, który w XVIII w. został przez plemiona wschodniego wybrzeża obwołany wielkim wodzem.
Zachód wyspy jest płaski, gorący, suchszy. O ile na wybrzeżu wschodnim i na zboczach gór nie brak lasów, o tyle na zachodzie dominuje sawanna, a suche południe jest półpustynne.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Madagaskar, wschodnie wybrzeże fot. M. Guzy/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Lemur czarny (Eulemur macaco) fot. A. Olej/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Madagaskar, aleja baobabów w okolicach Morondavy fot. A. Olej/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Namorzynowa roślinność na Madagaskarze podczas odpływu fot. A. Olej/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia