Kuba
 
Kuba — wyspa jak wulkan gorąca
rodzaj — wyspa
nazwa — Kuba, hiszp. Cuba
państwo — Kuba
położenie — Wielkie Antyle, między Morzem Karaibskim a Zatoką Meksykańską
powierzchnia — 105 tys. km2
„Karaibski krokodyl”, „perła Antyli”, „wyspa rewolucji” — ileż to przydomków można nadać tej największej (ponad 100 tys. km2) z antylskich wysp. Kuba jest wyspą wydłużoną równoleżnikowo o bardzo urozmaiconej linii brzegowej. W pobliżu jej wybrzeży pełno tajemniczych cayos — małych i bezludnych wysepek, a na południu sąsiaduje z nią spora jak na Antyle Isla de la Juventud, będąca integralną częścią państwa kubańskiego. Wnętrze Kuby jest równinne, ale skraje to spore wzniesienia. Na wschodzie są to najwyższe góry — Sierra Maestra ze szczytem Turquino o wysokości 1974 m n.p.m., na zachodzie Pan de Guajaibón w Sierra del Rosario osiąga 772 m n.p.m. Nieco wyższe od niego są góry Escambray w pobliżu południowego wybrzeża w centralnej Kubie (San Juan 1156 m n.p.m.).
Niebieskie niebo, niebieskie morze, złocisty piasek to widok trudny do zapomnienia. Ale Kuba ma więcej atrakcji: ruiny hiszpańskich fortów, cudowna Stara Hawana zdobiona domami kolonialnymi z różnych epok (jakże szkoda, że obecnie zrujnowana), przyjaźni ludzie to inne skarby wyspy. Kuba to wyspa pokus — najlepszego rumu świata, najwspanialszych cygar i innych pieszczot dla zmysłów. A ci, którzy poszukują sensacji, przeżyją na Kubie przygodę, obserwując jeden z ostatnich bastionów komunizmu. To zasługa Fidela Castro, który w styczniu 1959 zdobył Hawanę i ogłosił rewolucję społeczną. Rewolucja trwa do dziś — oglądanie skutków jej przebiegu jest atrakcją samą w sobie.
Hiszpańscy zdobywcy (Diego Velázquez w latach 1509–1512) wytępili niemal wszystkich Arawaków — pierwotnych mieszkańców wyspy jeszcze przed końcem XVI w. Dziś spośród 11 mln Kubańczyków większość to Murzyni i Mulaci, sprowadzeni do pracy na plantacjach, głównie w XIX w.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Kuba, mieszkańcy miasteczka oczekujący na dostawę żywności do sklepu fot. E. Majewska/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Santiago de Cuba, widok zatoki (Kuba) fot. J. i M. Plit/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Viñales, wypływ rzeki z jaskini krasowej Cueva del Indio (Kuba) fot. A. Makowska/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia