Hochhuth Rolf, Miłość w Niemczech
 
Hochhuth Rolf, Miłość w Niemczech
(1978, tłumaczenie 1984), przejmująca powieść reportażowa Rolfa Hochhutha o wojennym romansie robotnika przymusowego z Polski i Niemki z wioski Lörrach. Ich nielegalny — w świetle hitlerowskiego prawa rasowego — związek kończy się tragicznie: młody Polak, któremu „winę” dowiedziono, zostaje skazany na śmierć przez powieszenie.
Pisarz umiejętnie łączy wątek fabularny (dzieje miłości) i dokumentarny, ukazując tę zbrodnię dokonaną w majestacie prawa jako jeden z jaskrawych dowodów ludobójczej machiny hitlerowskiej Rzeszy. Przytacza przy tym wiele autentycznych dokumentów, instrukcji, raportów, sentencji wyroków, informacji policyjnych, dających wyobrażenie o prowadzonej wówczas polityce segregacji rasowej. Sięga także po zapisy rozmów z osobami odpowiedzialnymi za śmierć Staśka Zasady. Politykę rasową traktuje Hochhuth jako szczególny przejaw okrucieństwa systemu, przyrównując stan świadomości sterników tej polityki do paranoi. Śmierć młodego Polaka, której bezpośrednią przyczyną był donos zazdrosnej sąsiadki, jest dla pisarza krzyczącym dowodem degeneracji państwa.
Jednym z najbardziej przejmujących fragmentów tej opowieści jest rozmowa ofiary ze swym katem z przymusu, rodakiem, który ma wypełnić ostatnią wolę skazańca i powiadomić jego rodziców. Kat nie wykonuje egzekucji fachowo: nie ma wprawy, sam jest ofiarą. Skazaniec umiera więc długo, a sama egzekucja dla kata staje się torturą.
Tomasz Miłkowski
zgłoś uwagę
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia