Dhidhdhoo Finolhu
 
Dhidhdhoo Finolhu — koralowy ogród na Oceanie Indyjskim
rodzaj — wyspa koralowa
nazwa — Dhidhdhoo Finolhu, Finolhu
państwo — Malediwy
położenie — Ocean Indyjski
Pozornie wypoczynek na wyspie o długości 1,5 km i szerokości do 300 m, bo taka jest Dhidhdhoo Finolhu, czyli Ari Beach, może wydawać się nudny. Ale czy można nudzić się, mając do dyspozycji czystą, mieniącą się różnymi kolorami błękitu i zieleni wodę oceanu, której temperatura sięga 28°C?
Dhidhdhoo Finolhu to jedna z prawie 1200 malutkich, ledwie wynurzonych ponad wody Oceanu Indyjskiego wysepek koralowych zebranych w 26 atoli należących do państwa Malediwy. Najwyższy punkt Malediwów nie przekracza 2,4 m n.p.m., a na Dhidhdhoo Finolhu zaledwie 2 m n.p.m. Tę piaszczystą wysepkę porastają palmy kokosowe, drzewa chlebowe i pandanusy, a jedynymi ssakami, które się tam osiedliły, są duże owocożerne nietoperze i kilka szczurów. Ubóstwo lądowej flory i fauny rekompensuje życie w wodach laguny. Roi się w niej od kolorowych ryb rafowych, pojawiają się także rekiny, barrakudy, a nawet żółwie morskie, które są na świecie zagrożone wyginięciem. W płytkich wodach laguny bujnie rozwinęły się koralowce.
Z punktu widzenia władz Malediwów Dhidhdhoo Finolhu jest bezludna. To „resort” — ośrodek wypoczynkowy, w którym życie toczy się według innych reguł niż na terytorium państwa. Można pić alkohol, zakazany na muzułmańskich Malediwach. Wystarczy zakasać nogawki i przejść kilka metrów wodą, by odnaleźć się godzinę wcześniej. Dhidhdhoo Finolhu i sąsiednia, zamieszkana przez tubylców wyspa Dhigurah różnią się nawet strefą czasową. Zgodnie z czasem urzędowym na Dhigurah jest cztery godziny później niż w Europie, a w Dhidhdhoo Finolhu — pięć. Dzięki temu kolacja wypada o zmierzchu, a i ze słońca turyści mogą korzystać o godzinę dłużej. To nie jedyne różnice. W „resorcie” obowiązuje inna waluta — w zasadzie dolar, no i po zmroku nie ma miejscowych kobiet. Na Dhigurah turyści nie mogą za to przebywać bez specjalnego zezwolenia po godzinie 18. Wszystko dla czystości obyczajów.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Dhidhdhoo Finolhu fot. Maciej Jędrusik/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia