• W świecie przypraw
  anyż, anyżek,
  dojrzałe, wysuszone owoce biedrzeńca anyżu; przyprawa korzenna o charakterystycznym zapachu i słodkawo-pikantnym smaku; stosowany do aromatyzowania ciast (pierników), do niektórych gatunków kiełbas, deserów, cukierków itp., także w produkcji napojów alkoholowych (likierów, wódki anyżówki); anyż zawiera ok. 3% olejku eterycznego (Oleum Anisi, ponad 80% anetolu), wykorzystywanego w lecznictwie (środek wykrztuśny), też w przemyśle kosmetycznym.
 • Narodziny życia
  U podstaw nauki o powstaniu życia — zwanej protobiologią — leży idea ewolucyjnego kształtowania się pierwszych istot żywych z materii nieożywionej. W odróżnieniu od dawniejszych koncepcji, dopuszczających możliwość powstawania życia wprost z materii nieożywionej, i to w warunkach współczesnych, punkt wyjścia obecnie prowadzonych badań stanowi teza, że przejście od substancji nieorganicznych do układów żywych musiało zostać zapoczątkowane przez długotrwałą ewolucję chemiczną, biegnącą w warunkach odmiennych od tych, jakie dziś panują na powierzchni Ziemi.
  Włodzimierz Ługowski
 • To ciekawe
  Małżeństwo uchodzi za zalecane przez Koran i cieszy się w islamie wielkim poważaniem. Do obowiązków mężczyzny należy zapewnienie żonie lub żonom dachu nad głową, pożywienia i ubrania. Kobiety, przynajmniej według prawa, nie można zmusić do tego, żeby pracą lub majątkiem przyczyniała się do utrzymania domu. W małżeństwie muzułmańskim nie istnieje wspólnota dóbr mężczyzny i kobiety (może ona swobodnie rozporządzać swoją własnością).
  Sunna mówi, że kobiety nie należy wydawać za mąż bez jej zgody. Jednak za oznakę przyzwolenia może wystarczyć jej milczenie. Zgodnie z opinią większości autorytetów, opiekun kobiety (ojciec lub najbliższy krewny) zawiera małżeństwo w jej imieniu i może ją zmusić do poślubienia wybranego przez siebie mężczyzny.
Hasło dnia: Satrapi Marjane

Rekordziści

Najwyższy szczyt Oceanii
Jaya — 5030 m.

Cytat dnia

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach — to klęska”
(autograf dla redakcji „Żołnierza Polskiego”, 1918)

Imieniny

Sty 15

Aleksandra, Alfreda, Dąbrówki, Domasława, Izydora, Makarego, Pawła

Dzień w historii

Sty 15

zdarzyło się
1582
10-letni rozejm w Jamie Zapolskim między Rzeczpospolitą a Moskwą (wojny polsko-moskiewskie) — zrzeczenie się przez Rosjan pretensji do Inflant i ziemi połockiej, zwrócenie przez Rzeczpospolitą ostatnich zdobyczy (m.in. Wielkich Łuków).
1940
początek organizacji we Francji Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich (dca gen. Zygmunt Szyszko-Bohusz) z myślą użycia jej w wojnie zimowej (wojna sowiecko-fińska 1939–40) po stronie fińskiej.
urodzili się
1622
Molière, właśc. Jean Baptiste Poquelin, największy komediopisarz Francji.
1869
Wyspiański Stanisław, malarz, dramatopisarz, poeta, inscenizator, reformator teatru.
odeszli
1909
Janssen Arnold, błogosławiony, niem. założyciel misyjnych zgromadzeń zakonnych, misjolog, werbista.
1919
Luksemburg Róża (Rozalia), pseud. R. Kruszyńska, Spartakus, Junius i in., teoretyk i działaczka pol. i niem. socjaldemokracji, ekonomistka.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia