• Patroni roku 2022
    Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski to patroni roku 2022. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o uhonorowaniu wybitnych postaci oraz epoki, która określiła naszą narodową tożsamość.
  • Warto wiedzieć
    Powieść M. Konopnickiej, wydana w Warszawie 1896. Baśń napisana prozą poetycką z fragmentami wierszowanymi, osnuta na wątkach ludowych (motyw sieroty — zaczerpnięty z pieśni pasterskich, motyw krasnoludków — z bajek magicznych). Fabuła powieści, w warstwie ideologicznej ujęta w kształt mitu narodowego, zamyka się w cyklu rocznej wegetacji przyrody. Gromada krasnoludków z królem Błystkiem na czele opuszcza wiosną podziemną siedzibę i przenosi się do chaty ubogiego chłopa Skrobka, by tam uczestniczyć w życiu ludzi, pomóc Skrobkowi wydobyć się z nędzy, a gęsiarce, sierotce Marysi, odzyskać utracone gęsi, znaleźć dom i nową rodzinę w chacie Skrobka, po czym po wielu przygodach wraca jesienią pod ziemię. Pozytywistycznie pojęty kult pracy łączy się z młodopolską symboliką ziemi i chłopa. Gestom i zachowaniu chłopa i krasnoludków poetka nadaje sens rytuału i obrzędu. W warstwie bajki zwierzęcej (historia lisa i gąsek), lirycznej piosenki oraz w partiach humorystycznych, parodystycznych i satyrycznych — jest to bajka dla dzieci. Natomiast w niejednorodnym stylu (rzeczowo-opisowym i metaforyczno-poetyckim, często archaizowanym), w mieszaniu planów zdarzeń, rozgrywających się bądź w wiejskim pejzażu, bądź w kraju bajki — utwór Konopnickiej antycypuje poetykę młodopolskiej powieści polifonicznej. Adaptacja filmowa pt. Marysia i krasnoludki w reżyserii J. Szeskiego 1961.
  • ...u źródła
    Nagła i niespodziewana śmierć Łukasiewicza stała się pretekstem do domysłów i plotek o samobójstwie. Skorzy do zawiści rodacy, nie zdający sobie sprawy z krociowych zysków ówczesnych nafciarzy, bezpodstawnie domniemywali, że drukował on fałszywe pieniądze... Było to nonsensowne pomówienie, także dlatego, że pieniędzy na pewno mu nie brakowało. Jak wszakże wiadomo sukces, zwłaszcza finansowy, budzi u nas żywe negatywne emocje.
Hasło dnia: Słowacki Juliusz

Rekordziści

Najwyższy czynny wulkan w Europie
Etna — 3323 m.

Cytat dnia

„Lector, si monumentum requiris, circumspice” [‘czytelniku, jeśli szukasz jego grobu, rozejrzyj się wokół’]
(inskrypcja we wnętrzu katedry Św. Pawła w Londynie poświęcona Wrenowi)

Imieniny

Wrz 25

Aurelii, Kleofasa, Piotra, Władysława, Władysławy, Włodzisława

Dzień w historii

Wrz 25

zdarzyło się
1949
komunikat prasowy o udanej próbie z bombą atomową w ZSRR.
1604
zwycięska odsiecz Jana Karola Chodkiewicza dla Białego Kamienia obleganego przez Szwedów (wojny polsko-szwedzkie 1563–1721).
urodzili się
1907
Bresson Robert, fr. reżyser film.; jeden z najoryginalniejszych autorów współcz. kina.
1889
Cole George Douglas Howard, angielski ekonomista, socjolog i publicysta.
odeszli
1617
Suárez Francisco, hiszp. jezuita, zw. Doctor Eximius; jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów XVI w.
1849
Strauss Johann, (st.), austr. kompozytor, skrzypek i dyrygent.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia