• Na czasie
  Sejm ustanowił patronów 2019 roku: Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Annę Walentynowicz, Stanisława Moniuszko, a także uhonorował wydarzenia: Unię Lubelską i Powstania Śląskie.
 • Dziś obchodzimy
  Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez UNICEF, by uświadomić ludziom, że mycie rąk przez dzieci pozwala uchronić je przed zakażeniem się wieloma chorobami. Święto to jest obchodzone od 2008. Czy wiesz, jak różne mogą być choroby?
 • Warto wiedzieć więcej
  Miasto ogrzewa się i ochładza znacznie wolniej niż jego otoczenie ze względu na dużą masę (większą powierzchnię czynną) i dużą pojemność cieplną materiałów budowlanych. Jest ono cieplejsze od otaczających terenów niezabudowanych także dlatego, że albedo powierzchni miejskich, pokrytych pyłem (szarych), jest małe, a w zimie prawie nie ma pokrywy śnieżnej.
  Znaczącą rolę w kształtowaniu miejskich wysp ciepła odgrywają pyły miejskie, absorbujące krótkofalowe promieniowanie słoneczne. Różnice promieniowania całkowitego między obszarami wielkomiejskimi i strefami podmiejskimi wynoszą od −15 do −20%. Istotne znaczenie ma także lokalny efekt cieplarniany, wywołany emisją CO2 i innych gazów szklarniowych do atmosfery (elektrociepłownie zlokalizowane w pobliżu miast, spaliny samochodowe itp.). Są to główne przyczyny powstawania miejskich wysp ciepła. Inne czynniki, takie jak sztuczne ciepło, przewodnictwo ścian budynków (nieszczelność okien) i inne, mają drugorzędne znaczenie.
  Miarą „intensywności” miejskiej wyspy ciepła jest różnica między zmierzonymi wartościami temperatury powietrza w mieście i poza miastem — w terenie otwartym.
  Deformacja pola temperatury powietrza przez miasto zależy nie tylko od parametrów cechujących miasto: liczby mieszkańców, powierzchni i objętości zabudowanego terenu, rodzaju, wysokości i zwartości zabudowy, powierzchni zajętej przez ulice i place, itp., lecz także od stanu atmosfery, np. od prędkości wiatru. Przy dużych prędkościach wiatru różnice temperatury zanikają.
  We wszystkich porach roku miejska wyspa ciepła występuje w nocy. Rozpoczyna się mniej więcej o godz. 21 i trwa do godz. 9 osiągając maksimum przed wschodem Słońca. Miasto w ciągu dnia to obszary „chłodu”, zwłaszcza parki i inne tereny zielone, jedynie w pobliżu nasłonecznionych ścian budynków, chodników i asfaltowych ulic powietrze ma temperaturę wyższą od otoczenia miasta.
  Warszawa jest cieplejsza od otaczających terenów przede wszystkim w lecie; różnice temperatury sięgają 3°C. Wynika to z ogromnej ilości dodatkowej energii słonecznej pochłanianej przez powierzchnie pionowe i poziome.
  W dzień, w godzinach popołudniowych miasto jest chłodniejsze niż otoczenie — maksymalnie o 2°C. W zimie zakres dobowych zmian różnic temperatury powietrza wynosi 1°C.
  Zasoby ciepła w mieście to energia słoneczna akumulowana przede wszystkim przez zabudowę i atmosferę. Coraz wieksza rozbudowa miast powoduje „zawyżenie” postępującego ocieplenia klimatu, przypisanego także części antropogenicznej efektu cieplarnianego. Najdłuższe serie pomiarowe temperatury powietrza pochodzą bowiem z miejsc, które pierwotnie znajdowały się na peryferiach małych miast, a obecnie są w zasięgu dużych ośrodków miejskich.
  Jerzy Boryczka, Maria Stopa-Boryczka
 • To ciekawe
  Arbuz był cennym źródłem wody. Roślinę tę uprawiano powszechnie w Egipcie już 4000 lat temu.
Hasło dnia: fenologia
Sponsorowane

Rekordziści

Największy współcześnie żyjący gryzoń
kapibara — dł. ciała 100–130 cm, wys. ok. 50 cm, masa 27–80 kg.

Cytat dnia

„Państwo zawsze nazywa się ojczyzną wtedy, kiedy sposobi się do mordowania ludzi”
Romulus Wielki

Imieniny

Paź 15

Drogosława, Drogosławy, Gościsławy, Teresy

Dzień w historii

Paź 15

zdarzyło się
1991
ogłoszenie niepodległości przez Bośnię i Hercegowinę.
2003
pierwszy lot kosmiczny kosmonauty (taikonauty) chińskiego (Yang Liwei) na statku Shenzhou-1; lot trwał 21 h 23 min.
urodzili się
1901
Abs Hermann Joseph, bankier niemiecki.
1819
Juglar Clément, francuski ekonomista i lekarz.
odeszli
1817
Kościuszko Tadeusz Andrzej Bonawentura, generał, Najwyższy Naczelnik Sił Zbrojnych Nar. w powstaniu 1794.
1833
Ogiński Michał Kleofas, książę, podskarbi wielki litew., kompozytor, działacz emigracyjny.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia