• Na czasie
  Sejm ustanowił patronów 2020 roku: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. 2020 rok będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.
 • Dziś obchodzimy
  Dzień Dziecka, tego dnia dzieci w całej Polsce począwszy od 1950 obchodzą swoje święto, podczas którego otrzymują często drobne prezenty od rodziców.
 • Kuchnia amerykańska
  Kolejna mutacja włoskiego dania. Macaroni (czyli po naszemu rurki) utytłane w serowym sosie, stały się szybkim daniem, które pracujące matki serwują swoim pociechom przynajmniej raz w tygodniu. Macaroni and cheese niewiele ma wspólnego z włoskimi pastami: nie przygotowuje ich się ze świeżych produktów, lecz kupuje gotowe: zamrożone lub w proszku. Wszyscy to uwielbiają!
  Ewa Szabłowska
 • To ciekawe
  Złudzenia wzrokowe związane z perspektywą wykorzystywane były przez greckich architektów, którzy tak modelowali kształty kolumn, aby obserwowane z ziemi wydawały się idealnie proste.
  Platon był zdania, że poznanie zmysłowe dostarcza bardzo niedokładnych danych, które umysł człowieka musi poprawiać, aby w chaosie wrażeń rozpoznawać kształty. Przeciwne stanowisko zajmował Protagoras z Abdery, który uznawał nieomylność narządów zmysłowych, złudzenia przypisywał więc zniekształceniu docierających bodźców. Architekci nie czekali na rozstrzygnięcie podstawowych sporów – wykorzystali je w praktyce!
Hasło dnia: Semenza Gregg L.
Sponsorowane

Rekordziści

Najwyższy szczyt Ameryki Północnej
McKinley — 6194 m.

Cytat dnia

„(...) nie chodzi o to, by wiedzieć, czy Jezus został rzeczywiście ukrzyżowany i czy zmartwychwstał, ale o to by zrozumieć, jak to się dzieje, że tylu ludzi wokół nas wierzy w ukrzyżowanie i zmartwychwstanie”
Pochwała historii

Imieniny

Cze 01

Gracji, Gracjany, Jakuba, Justyna, Justyny, Konrada

Dzień w historii

Cze 01

zdarzyło się
2005
odrzucenie Traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej w referendum powszechnym w Holandii.
2003
urodzili się
1915
Twardowski Jan, poeta, ksiądz.
1926
Monroe Marilyn, właśc. Norma Jean Baker, także Norma Jean Mortenson, amer. aktorka film.; jedna z największych i najpopularniejszych gwiazd kina świat. 2. poł. XX w.
odeszli
1434
Władysław II Jagiełło, wielki książę litew. od 1377, król pol. od 1386.
1971
Niebuhr Reinhold, amer. teolog i duchowny ewangelicki; uważany za jednego z największych teologów amerykańskich.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia