Remarque Erich Maria
 
Encyklopedia PWN
Remarque
[rəmạrk]
Erich Maria Wymowa, właśc. E. Paul Remark Wymowa, ur. 22 VI 1898, Osnabrück, zm. 25 IX 1970, Locarno,
jeden z najpopularniejszych pisarzy XX w..
Kalendarium
Urodził się 22 VI 1898 w Osnabrück.
Manifest pacyfizmu — Na Zachodzie bez zmian
Jako ochotnik osiemnastoletni Remarque uczestniczył w I wojnie światowej; wczesne doświadczenia frontowe stały się kanwą jego najsłynniejszego utworu — pacyfistycznej powieści Na Zachodzie bez zmian (1929, wydanie polskie 1930, ekranizacja 1930 Milestone’a niedopuszczona do dystrybucji w Niemczech). Pisarz podał w niej w wątpliwość sens walki i wojny, która jawi się mu jako niekończący się krwawy absurd, wystąpił jako reprezentant „straconego pokolenia”, które poznawszy wojnę nie jest zdolne do normalnego życia. Ten megabestseller literatury niemieckiej został przełożony na 32 języki. W latach 20. pisarz imał się różnych zawodów: pracował jako nauczyciel, ajent handlowy i dziennikarz sportowy. W 1931 wyemigrował do Szwajcarii, skąd (pozbawiony 1938 obywatelstwa niemieckiego) wyjechał do USA; po 1945 mieszkał na zmianę w USA i Szwajcarii.
Powieści o II wojnie światowej
Jego drugim wielkim sukcesem była napisana na emigracji w USA powieść Łuk triumfalny (1946, wydanie polskie 1947, ekranizacja 1948 Milestone’a) o dramatycznych losach niemieckiego emigranta w Paryżu w przededniu II wojny światowej; tematowi II wojny światowej poświęcił powieść Czas życia i czas śmierci (1954, wydanie polskie 1956), w której zrewidował swoje pacyfistyczne poglądy i opowiedział się za postawą czynnego oporu.
Późne utwory
Remarque”a interesowały nie tylko wydarzenia wojenne; pisał też o życiu społeczeństwa w republice weimarskiej w czasach kryzysu gospodarczego — powieść Czarny obelisk (1956, wydanie polskie 1958). Umiejętność tworzenia interesujących fabuł, wyrazistych, plastycznych postaci, żywy „hemingwayowski” styl, stopniowanie napięcia i nastrojowość zapewniły popularność także takim powieściom, jak Noc w Lizbonie (1963, wydanie polskie 1974) i jej kontynuacji Cienie w raju (1971, wydanie polskie 1971) oraz dramatowi Ostatnia stacja (1956, wystawienie polskie 1965) mimo pewnych uproszczeń psychologicznych i filozoficznych przedstawianej rzeczywistości. Remarque jest także autorem scenariuszy do filmowych wersji swoich dramatów. Pisarz zmarł 25 IX 1970 w Locarno.
Recepcja twórczości
Remarque to najpoczytniejszy na świecie pisarz niemiecki. Za życia nie oszczędzano ani jego życia prywatnego, ani twórczości, określając ją jako „grafomańską literaturę trywialną”, a jej autora uznając za nieudolne połączenie dandysa i humanisty, jednakże wbrew malkontentom Remarque znalazł dla siebie miejsce w panteonie największych światowych humanistów.
zgłoś uwagę
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia